Vydání e-booku aneb od dopsání k prvímu prodeji

V minulém článku jsem psal o tom, jak jsem psal e-book. Jeho dopsáním však práce zdaleka nekončí a ještě je toho potřeba spoustu zařídit.

Poslední úpravy

Při závěrečné kontrole se ještě vyskytly nějaké chybičky a padl celkem rozumný návrh přidat vysvětlivky k technickým termínům. Do textu jsem tak přidal ještě 4 strany vysvětlivek, znovu vše posunul na správné místo a na konec jsem přidal propagační stránku mineralexpert.org. Celkové skóre tak je 105 stran (A5) a 89 fotek a ilustrací.

Export do PDF

V průběhu procesu jsem několikrát dokument zkonvertoval z Wordu do PDF a vše fungovalo. Samozřejmě, u finální verze se nějak ztratily odkazy a do té doby bezproblémový PDF converter začal stávkovat, nepomohlo ani přeinstalování na novou verzi. S novými Office 2007 jsme se také nedohodli, nakonec to vyřešil až Libre Writer. Samozřejmě se vše zase rozhodilo, protože Open Office a Word nejsou zrovna bezchybně kompatibilní.

Získávání doporučení

Pro prodej je dobré mít nějaké to doporučení, minirecenzi a podobně. V mineralogických kruzích sice nejsem neznámá osoba, ale do celebrity mám hodně daleko. Oslovil jsem proto několik kamarádů a známých, kteří fotí kameny. E-book jsem jim poslal zadarmo a požádal je o pár řádek. Získal jsem tak několik vyjádření, další snad budou od zákazníků. Napsal jsem i dvěma poměrně známým sběratelům a fotografům, ti se ale neozvali.

Landing page

Protože nejsem zrovna expert na landing page nebo prodej produktů, lehce jsem si pomohl tímto šikovným průvodcem. Můj výtvor má rozhodně do dokonalosti daleko, ale primárním cílem bylo vůbec zahájit prodej. Úprava a nakódování mi zabraly zhruba dvě odpoledne.

landing-page

Platba a doručení

Chvíli jsem koketoval s výrobou vlastního skriptu a platbou přes Paypal, ale po zvážení objemu nutných prací jsem to raději odložil. Milá služba e-junkie totiž nevyjde nijak draho (do desíti produktů $5 měsíčně) a zařídí vše potřebné. Zaregistrujete se, přidáte produkt, vložíte na web tlačítko (nebo své tlačítko vybavíte jejich odkazem) a prodáváte. Registrace, vložení produktu, nastavení odpovědního mejlu pro kupující a zkopírování odkazu na už hotovou landing page byla otázka maximálně 15 minut.

Pro platby jsem si zřídil nový business Paypal účet. Mimochodem mě fascinuje, jak se Paypal vzrušuje s EU byrokratickou buzerací, když ani nesídlí v EU. K dolování citlivých údajů z uživatelů se asi hodí každá záminka. Nehodlám riskovat nějaké tahanice ohledně zadržených výplat a problémy s převody, proto je účet business. Je však třeba počítat s poplatky, konkrétně za přijatou transakci platím 5,8 % z ceny.

Propagace a vydání

Udělat landing page je sice fajn, ale někdo se o tom musí dozvědět. Pro e-book jsem nedělal vlastní stránku, ale upravil jsem existující photographingminerals.com – přidal jsem landing page a rovnou jsem upravil i záhlaví, aby náhodně rotovaly fotky. Výhoda existujícího webu je samozřejmě historie, odkazový profil i nějaká ta přirozená návštěvnost. Pak jsem poslal status na FB a na Twitter. Řeknu vám, před odkliknutím takového statusu vám běží v hlavě solidní sbírka možných průšvihů.

Funguje to?

Nikdy jsem takto produkt neprodával a přestože je mechanizmus jednoduchý, je v něm asi milion věcí, kde se může něco pokazit. Dnes už můžu říct, že všechno funguje jak má. Úplně cizí člověk si přes web knihu objednal, přišel mu email s odkazem ke stažení e-booku a na účet dorazily peníze. Takže dalším dlouhodobým úkolem je především propagace a ladění konverzí.

Další plány

Bude třeba pracovat hlavně na propagaci. Získat odkazy, šířit povědomí na sociálních sítích, reagovat na dotazy i kritiku. Na web chci přidat ještě reklamní blok s e-bookem přímo nad nabídku, další propagace bude i na mineralexpert.org. Bylo by fajn získat nějaké recenze a případně hodnocení od známějších sběratelů či fotografů.

2 komentáře u „Vydání e-booku aneb od dopsání k prvímu prodeji“

  1. Díky za výborné info, kdysi jsem minerály taky sbíral.. Nicméně dík za užitečné info k vecem kolem prodeje a hodně štestí s ebookem.

    Odpovědět

Napsat komentář