Nástroje Titánů – recenze knihy

Knihy od Tima Ferrise mám docela rád, takže Nástroje Titánů mi padly do oka hned po vydání. Uvažoval jsem o zakoupení anglické verze, ale nakonec ji mám jen jako e-knihu a koupil jsem si tištěný český překlad.

Stručně o knize

České vydání vydal Jan Melvil, je vázané v tvrdých deskách a má celkem 664 stran. Obsah je členěn do tří částí: Zdraví, Bohatí a Moudří. Předmluvu napsal Arnold Schwarzenegger, jednotlivé části jsou potom složeny s vypíchnutých částí rozhovorů s různými známými či zajímavými osobnostmi.

Tedy každá osoba má svou mini-kapitolu o několika stranách, kde jsou nejzajímavější otázky a odpovědi. Tyto rozhovory jsou potom proloženy poněkud šířeji koncipovanými kapitolami či cvičeními.

Jak se kniha čte?

Pokud Timovy knihy znáte, jistě víte, že se obsah nedá vstřebat najednou ani napoprvé. Ke knize se budete často vracet a vždy v ní něco nového najdete. Také asi nemá smysl číst knihu popořádku najednou, klidně lze začít nejzajímavějšími rozhovory a tématy.

V knize najdete nepřeberné množství nápadů, tipů, postupů i námětů k zamyšlení. Každý si řešíme něco, navíc se to průběžně mění, takže není na škodu si občas zajít pro nějakou inspiraci.

Trochu otázkou je, jestli si v knize podtrhávat zajímavé věci. Osobně jsem to zavrhnul, protože pak to svádí číst jen zvýrazněné části a vykašlat se na to ostatní. Přitom právě „to ostatní“ je nejčastěji to, kde kulháme nejvíc. Dobrá metoda je každý den náhodně otevřít a přečíst si rozhovor, většinou je na 2-3 strany.

Odpovědi i přístupy jednotlivých osobností jsou samozřejmě velmi různorodé, ale v mnoha věcech panuje celkem solidní shoda.

Postřehy, které bych rozhodně vypíchnul

Mnoho z osobností zmiňuje několik základních, možná až banálních věcí, na které samozřejmě často zapomínáme.
1) Peníze se dají vydělat vždy, ale čas je neobnovitelný. Nečekejte na zázrak a makejte na svých snech.
2) Strach je obrovská brzda mnohých lidí, bohužel také dědictví našeho autoritářského školství. Aktivně bojujte se svými strachy a obavami, všichni si jich hýčkáme až přespříliš.
3) Pokud chcete uspět, neptejte se na radu svého průměrného okolí, ani se nenechte odradit jejich názory a kritikou. Jděte si za svým.
4) Volný čas a odpočinek nejsou zbytečné flákání. Naopak, workoholizmus je nemoc moderní společnosti. Vyhraďte si čas na odpočinek, rodinu, svůj čas pro sebe, a také na pořádný spánek.

Napsat komentář