Propagace na Redditu

Připravte se na to, že Reddit není sociální síť jako ostatní. Většina Redditu je v angličtině, ale existuje i česká část – byť zatím dost malá a nepřehledná. Reddit navíc nemá nijak atraktivní vzhled, bohatě to však vynahrazuje obsahem a absencí reklam. Žádné dolování osobních údajů, žádné otravné hry, vlezlé aplikace a další svinstva. Zkuste spamovat a máte problém. Opakujte to, a budete mít ban.

Na Redditu nepotkáte BFU, ale obvykle lidi se zájmem, nadšence a totální geeky. Tito lidé nesnáší spam a komerci, takže rovnou zapomeňte na nějaké prodejní nabídky. Funguje jedině opravdový content marketing – a čím lepší obsah, tím lépe pro vás. Na Redditu se dobře propagují informační a obsahové weby, tematické magazíny a fotoblogy. Propagace na Redditu je běh na dlouhou trať a hromada práce. Na druhou stranu vám může z jediného linku přinést větší návštěvnost než Facebook za celý měsíc.

Reddit nemá nic jako přátele či fanoušky. Jednotlivé skupiny se nazývají subreddity a mohou být veřejné či pouze pro zvané. Výhodou je, že přes tematické subreddity můžete okamžitě něco poslat či odkázat a nemusíte čekat na žádné schvalování, povolování či být něčí přítel. Na druhou stranu se žádné spamování nebo obtěžování netoleruje. Rozhodně si dejte načas s průzkumem a pochopením Redditu, klasické postupy ze sociálních sítí zde až na výjimky nefungují.

Jak fungují subreddity?

Subreddit je cosi jako velká skupina na Facebooku, obvykle je vymezen nějakým specializovaným tématem. Subreddit je vždy označen termínem /r/název, najdete ho na adrese reddit.com/r/název. Každý subreddit má svého správce (nebo několik), má vlastní nastavení vzhledu a má vlastní pravidla. Než cokoliv pošlete, vždy si pravidla přečtěte! Někde je zakázáno linkovat obrázky mimo definované zdroje (obvykle imgur a wiki), může platit omezení na počet příspěvků denně, zákaz virálních nadpisů a řada dalších. Nerespektování pravidel obvykle vede k bleskovému vyhazovu.

Pro propagaci je samozřejmě důležité najít vhodný tematický a zároveň hojně navštěvovaný subreddit, což není vždy snadné. Protože hledání na Redditu poněkud kulhá, můžete k průzkumu použít šikovný nástroj metareddit.com. Tam můžete mimo jiné snadno zjistit počet členů a sledovat nejzajímavější trendy.

Vaši reputaci určuje karma

Na většině sítí sbíráte lajky a sdílení v různé podobě. Reddit používá tzv. karmu, kterou lze získat různými způsoby. Jakýkoliv váš příspěvek získává plusové anebo mínusové body, každý uživatel může jeden odkaz či komentář hodnotit pouze jednou. Za poslání odkazu nebo komentáře získáváte automaticky jeden bod. Celkový součet těchto bodů za přidané odkazy tvoří tzv. link karmu a za komentáře comment karmu. Jednoduše řečeno, čím větší karma, tím víc vám toho projde a tím větší máte respekt. Nevyplatí se to podceňovat a raději si vybudujte nějakou karmu do začátku – uživatelé redditu si rádi nové přispěvatele proklepnou.

Marketingová strategie

Rovnou zapomeňte na nějaké masivní spamování, automatické nástroje a další obvyklé legrácky. Na Redditu lze propagovat pouze pečlivě vybraný obsah a vždy je třeba zvážit vhodný způsob. Někdy může projít i celkem očividné komerční self-promo, ale bývá to spíš výjimkou. Naopak sdílení vlastních obsahových článků nebo vlastních fotek je hodnoceno vesměs pozitivně. Vyplatí se také věnovat úsilí vybudování comment karmy, protože tím vytváříte důvěru.

Na vybraných subredditech nenásilně začněte budovat comment karmu a občas pošlete nějaký odkaz. Hodně záleží na velikosti, do malých subredditů s pár stovkami či pár tisícovkami uživatelů můžete poslat odkaz třeba jednou za týden, do velkých se stovkami tisíc i několik denně. Důležité je netlačit na pilu a postupně si budovat reputaci. Zásadně nesdílejte jen vlastní věci. Pomáhejte, poraďte a nebojte se sdílet zajímavé věci z různých zdrojů. Experti jako Neil Patel radí dávat maximálně jeden vlastní link na devět jiných. Pokud přidáváte třeba vlastní fotky z vlastního nekomerčního blogu nebo přes imgur, nemusíte se příliš omezovat. U článků si však dávejte pozor, zejména pokud se jedná o recenze či doporučení s affiliate odkazy a podobně.

Fotíte? Body pro vás!

Pokud máte nějaký fotoblog nebo galerii, může být Reddit doslova zlatý důl na získání návštěvnosti. Spousta fotografických subredditů totiž preferuje vlastní práci a dovoluje linkovat přímo na zdroj. Samozřejmě není dobrý nápad prolinkovat prodejní stránku se svými tisky, to by zaručeně neprošlo. Ale jde přidat odkaz například na vydařený kousek na vašem blogu. Odkaz na dobrou vlastní fotku je celkem snadný způsob jak nahnat i pár set bodů na link karmu a ještě si vylepšit návštěvnost. O skupině na Facebooku, kde máte miliony odběratelů, 100 % dosah a neustále minimálně nekolik tisíc uživatelů online si můžete nechat leda zdát. O přidání příspěvku zadarmo už ani nemluvím.

Kradení obsahu se netoleruje

Narozdíl od Pinterestu nebo Facebooku, které jsou z valné části přímo založené na bezuzdném rabování cizího obsahu, na Redditu se autoři ctí. Neuvádění autorů, chlubení se cizím peřím či dokonce mazání vodoznaků z fotek mají za následek okamžitý vyhazov. Pokud něco sdílíte, odkazujte zásadně na původní zdroj! Za odkazy na různé virální loupežníky a magazíny plné rozkradeného obsahu vás rozhodně nikdo nepochválí.

Reddit a SEO

Vliv na SEO zatím nemám osobně otestovaný, ale podle autorit (Neil Patel, Viperchill) může být opravdu velký. Odkazy jde přidat přímo jako nový odkaz, dají se však přidávat i do dovnitř komentářů. Jedním z opravdu šeredných triků je přidání odkazu do starého komentáře třeba i po několika měsících. Tímto způsobem jde získat link i na weby, kde by vám to jinak neprošlo. Zpětně totiž několik měsíců staré komentáře nikdo příliš nekontroluje. Aby to však nebylo tak jednoduché, podobný odkaz je samozřejmě nofollow. Abyste získali follow odkaz, musí váš přidaný link nebo komentář získat určitou karmu. Podobný linkbuilding však provozujte velmi opatrně a s mírou, jinak si totiž můžete vykoledovat i smazání účtu. Uživatelé Redditu jsou velice všímaví a chytří, podobné praktiky snadno prokouknou. Takže opatrně!

Mé výsledky na Redditu

Abychom tu pouze neprobírali teorii, můžeme se podívat na pár čísel a konkrétní strategie. Jedním propagovaným webem je mineralexpert.org, tedy odborný obsahový web o mineralogii. Nenásilně jsem se během cca dvou měsíců začlenil do několika geologických a mineralogických subredditů a nasbíral nějakou comment karmu, v jedné skupině mám i oficiální označení jako profesionál v oboru. To vše mi značně zvedlo reputaci a důvěryhodnost.

Teoreticky můžu do některých skupin poslat přímý odkaz na fotku minerálů na mineralexpertu, ale jedná se o hodně okatou a nebezpečnou formu propagace. Proto jsem si založil účet na imgur.com a nahrál jsem tam pár vybraných vlastních fotek, které jsem následně prolinkoval z Redditu. Výsledkem bylo pár set bodů link karmy a díky odkazu na imguru i drobná část návštěvnosti došla oklikou až na mineralexpert. Díky poptávce v tematické skupině jsem získal i jednoho dobrého autora odborných článků a ještě odkaz na web. A jako zákusek jsem prolinkoval dva články z webu. Tyto dva odkazy přinesly během asi 5 dnů více návštěvnosti než pravidelná každodenní kampaň na Facebooku za celý měsíc, v nejlepší den stoupla denní návštěvnost 40x nad dlouhodobý průměr! Co dokáže odkaz z Redditu je asi dost jasné z obrázku z Analytics.

Dalším pilířem je propagace vlastních fotek. Teoreticky bych samozřejmě mohl nahrávat fotky na imgur, ale přece nebudu posílat návštěvnost na cizí web, když můžu na vlastní. Existuje velké množství subredditů zaměřených na fotografii a často umožňují přímé linkování na zdroj, navíc preferují vlastní práci. Velkou výhodou jsou statisíce až miliony členů. Před časem jsem založil anglický fotoblog burivalphotography.com, uživatelé navíc mohou zadarmo použít všechny fotky z blogu i ke komerčním účelům.

Takže jsem samozřejmě nelenil a zkusil přidat odkaz do vhodného subredditu. Zatím je web čistě nekomerční a tak můžu vesele linkovat. Akorát je vhodné vytvořit přímo stránku na kterou odkazujete, třeba ve WordPressu samostatnou stránku s jedním obrázkem (mimo obvyklý blog) a samozřejmě se sidebarem a navigací. Pokud si totiž inteligentně nasměrujete odkaz přímo na obrázek (JPEG soubor) jako já, tak bez serverových statistik nedokážete sledovat návštěvnost! Díky navigaci a sidebaru máte šanci nalákat návštěvníky i na další stránky webu, zatímco bez nich většinou jen kouknou na fotku a zavřou panel prohlížeče.

9 komentářů u „Propagace na Redditu“

 1. Ako vždy pekný článok Basti! Tvoja štatistika vyzerá veľmi povzbudzujúco. Skoro 19% trafficu z Redditu?! No pekne, pekne. Gratulujem! 🙂

  Tiež sa budem musieť tomu Redditu pozrieť na zúbok, keď je tam tak dobre. 😀

  Inak, ako sa Reddit, resp. jeho užívatelia dbajúci o kvalitu obsahu dívajú na propagáciu autorského obsahu pomocou fotografií v ktorých je umiestená výrazná vodotlač s internetovou adresou webovej stránky autora, tak ako to robím ja na svojich sociálnych profiloch, kde pravidelne prispievam so svojimi fotografiami. Je na Reddite takýto výrazný webový odkaz umiestnený priamo vo fotografii považovaný za povolenú propagáciu autora?

  Odpovědět
  • Nenahráváš obrázek přímo na reddit, tam dáváš jen odkaz a on si sám udělá náhled, ale celkem dost malý. Takže vodoznak nevadí, protože na tom náhledu nebude vidět. Spíš je škoda těch až zbytečně miniaturních náhledů, protože je občas velký problém vůbec posoudit co na fotce je.

  • Jáááj, aha, to som si neuvedomil, že to na Reddite takto funguje. No nič, budem sa musieť do toho v dohľadnej dobe pustiť. Dúfam, že tam potom nedostanem ban rovno prvým príspevkom. 🙂

  • Díky za tip. Spamovat jde, ale za prvé k tomu nemíním nikoho navádět, a za druhé je to mnohem rizikovější než jinde. Na FB nebo TW maximálně člověk ztratí fanoušky a followery, ale na redditu může následovat nekompromisní ban. Vybudovat si pozici chvíli trvá, já radši dělám dlouhodobě udržitelný byznys 🙂

 2. Na reddit občas pridám odkaz … a už sa mi parkrát stalo že vďaka jednomu odkazu prišlo aj 1000 návštevníkov a potom dlho dlho nič … asi treba pracovať s tou karmou. Ďakujem za tento dobrý a obsiahlý článok 🙂

  Odpovědět
 3. Konečně nějaký užitečný článek o redditu. Velmi hezký návod, díky. Musím vyzkoušet a snad se mi podaří podobný výsledek 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář