Jaké hostingy využívám a proč?

Jednou ze stěžejních otázek správy většího množství webů je výběr hostingu. Osobně používám dva hostingy a oba bych označil za výborné.

Začátky s Blueboard

Od roku 2003 je v provozu rockhound.cz, což byl můj první web na profesionálním hostingu a vlastní doméně druhého řádu. V té době jsem vybral poměrně nový a nadějný hosting od Blueboard.cz a dodnes ho řadím mezi velmi solidní a cenově velice výhodné. Se službami jsem naprosto spokojený a cena je stále lidová.

Po konkurenci jsem obvykle nijak nepátral, drtivá většina služeb je ve výsledku dražší anebo horší. Blueboard má totiž tři velmi silné stránky. První je neustále rostoucí prostor pro web, mejly i databáze, který přesahuje i požadavky většiny velkých webů, navíc prakticky nemá výpadky. Druhá je méně známá možnost mít na jednom hostingu až pět webů na doméně druhého řádu. Při ceně cca 100 Kč měsíčně tak vychází cena na 20 Kč měsíčně za jeden web. Pokud ovšem možnost multihostingu nevyužijete, je Blueboard poměrně drahý. Třetí velkou výhodou je opravdu vynikající podpora a spousta nainstalovaných nástrojů a služeb. V případě potřeby není problém cokoliv změnit, přenastavit a dají se domluvit různé další nadstandardní služby, funkce či knihovny. Pokud potřebujete menší množství webů, je Blueboard velice výhodný, ale nehodí se pro jediný web anebo naopak velké portfolio webů.

Přidal jsem Wedos

Letos jsem se nechal zviklat k vyzkoušení Wedosu. Důvod byl zcela prostý, potřeboval jsem další web s opravdu velkými nároky na místo a nechtěl jsem zřizovat další hosting u Blueboardu. Momentálně mě totiž vytěžují stávající projekty a již jsem měl multihostingy obsazené, tak jsem sáhnul po akci Wedosu a pořídil nový hosting za cca 25 Kč měsíčně včetně DPH. Úspora nějakých 75 Kč měsíčně samozřejmě není nijak velká, ale do budoucna plánuji využít i multihosting Wedosu a rozpočteno na více webů to nakonec ušetří několik tisíc ročně. Zatím Wedos šlape jak hodinky a podpora je doslova blesková. Proti Blueboardu je například instalace WordPressu poněkud složitější, ale ke všemu jsou blbovzdorné návody. Jedinou zásadní výtku mám ke sledování návštěvnosti. Blueboard používá serverové statistiky AwStats, které jsou sice jednodušší, ale pro většinu věcí bohatě stačí. U Wedosu je nutné využívat Analytics, které osobně nemám rád kvůli nepřehlednosti a v neposlední řadě nechci podporovat monopol Google.

Který hosting a na co?

Shrnul bych to tak, že s hostingy Blueboard i Wedos jsem zatím zcela spokojený a rozhodně nemám důvod hledat další možnosti. Při akcích konkurence by sice šlo uspořit ještě pár desítek korun měsíčně, ale za cenu zvýšení ceny po skončení akce a obvykle výrazně horších služeb. Pro menší a středně náročné weby v počtu do 5 či 10 vychází výborně Blueboard. Pro jeden či dva weby anebo naopak pro více než 10 webů bych jednoznačně volil Wedos, celková úspora bude docela citelná. Správa hostingu je jednodušší u Blueboardu, ale Wedos to zase vyvažuje výborně zpracovanou nápovědou. Domény jsou u obou hostingů na minimálních cenách, takže je mám vždy společně s hostingem. Registrace domény je při platbě přes FIO na Wedosu opravdu blesková, u Blueboardu chvíli trvá.

Napsat komentář