Zlá kreditní karta? – Skrblíkův seriál 2

Mnoho lidí tvrdí, že kreditní karta je špatná a přitom zhusta používají mizerný kontokorent či drahé nebankovní spotřebitelské úvěry. Většina problémů s kreditkami je však způsobena blbostí uživatele a nevhodným používáním karty. Při správném využití kreditky naopak můžete i slušně vydělat a ještě platit bezpečněji.

kreditky

Nevhodné použití kreditní karty

Kreditka není vhodná k tomu, abyste na ní byli dlouhodobě v mínusu, protože má poměrně drsné úrokové sazby (běžně 15-20 % za rok) a nezřídka i poplatky za vedení. Pokud potřebujete půjčit peníze dlouhodobě, raději se poohlédněte po seriózním kontokorentu nebo úvěru s rozumným úrokem. Stejně tak se nevyplatí vybírat na kreditku hotovost z bankomatu, poplatky bývají velmi vysoké. Pokud máte kreditku silně v mínusu, můžete si ušetřit slušné poplatky jen tím, že tam nalijete a vyberete výplatu – a tím si obnovíte bezúročné období. (Někdy se to vyplatí i za cenu mastného poplatku při výběru hotovosti z bankomatu.) Pokud máte kreditku jen jako další úvěr, zbavte se jí, jinak z vás bude vysávat hodně peněz. Běžné jsou poplatky ve výši 200-300 Kč/měsíc + tučný úrok, nevhodně využitá kreditka z vás hravě vysaje 3-5 tisíc za rok! Horší jsou už zpravidla jen nebankovní úvěry.

Výhody kreditních karet

Drtivá většina kreditek nabízí bezúročné období – tedy pokud dluh doplatíte do uplynutí bezúročného období, neplatíte žádné úroky. Pozor na tzv. zúčtovací období, které může v některých případech bezúročné období zkrátit! Kreditka je ideální nástroj pro placení průběžných výdajů, musíte ji ovšem pravidelně doplňovat. Hodí se zejména na placení v obchodech či placení online služeb, letenek, ubytování atd. Pokud máte bonusy za obrat, vyplatí se třeba i pravidelné služby platit přes kreditku. Jen placení energií a telefonu vám hravě nažene obrat několik tisíc měsíčně! V mnoha případech je kreditka mnohem výhodnější řešení než kontokorent.

Bonusy a vydělávání na kreditní kartě

Při výběru kreditní karty dobře uvažte bonusy a výhody. Někde vám nabídnou třeba vedení kreditní karty zadarmo, což vám může ušetřit i několik tisíc ročně. A/nebo nabízí dlouhé bezúročné období, což se hodí, když nemáte pravidelný příjem. Naopak sbírání různých bodů s vidinou slevy na pochybné zboží se obvykle nevyplatí. Někde však můžete narazit na zajímavější výhody, slevy na služby či sbírat letecké míle. V případě mil se často vyplatí mít raději míle a platit poplatky, protože sice na letenku střádáte míle 2-3 roky, ale letenka vám ušetří víc peněz než poplatky za 10 let. Vyplatí se být trpělivý a raději utratit míle za dražší letenku mimo Evropu, protože rozdíl v mílích je často jen 25-35 %, ale v ceně to snadno může být několikanásobek! Bonusy je samozřejmě nutné zvažovat i s ohledem k obratu.

Kreditka je výrazně bezpečnější než debetní karta

Velkou výhodou kreditky je i její vyšší bezpečnost. V době bezkontaktních plateb opravdu není zas tak těžké vyluxovat někomu konto, zejména pokud máte debetní kartu s velkým limitem. Kartu sice můžete mít pojištěnou, ale žádné obavy, banka se z mnoha plnění hravě vyzuje. Navíc u debetních karet často bývá vysoký limit a někde ho ani nejde snížit, problém může být i s nastavením zabezpečení. Naopak kreditka má možnost tzv. chargeback – tedy lze zpětně zrušit platbu. Navíc má svůj vlastní účet a zloděj tak nemá přímý přístup k vašemu účtu jako u debetní karty. Solidní banky mají u kreditek poměrně rozsáhlé možnosti nastavení zabezpečení či ověření transakcí a v ceně karty bývá i pojištění. Platit debetní kartou po internetu je obvykle čirá hloupost, stejně jako platby v zahraničí nejsou právě nejbezpečnější. Kreditku navíc vezmou skoro všude, můžete si na ni půjčit auto atd., což samozřejmě s debetní kartou často nejde.

Úkoly pro vás

Pokud kreditku nemáte, pouvažujte o možných výhodách kreditky – zejména pokud máte větší obrat nebo pravidelně platíte online služby. Už jen bonusy třeba v podobě leteckých mil mohou být zajímavé. Pokud ji máte a jste dlouhodobě v mínusu, co nejdříve vše zplaťte a začněte využívat bezúročné období tak, abyste platili co nejméně. A pokud máte drahou kreditku s nevýhodnými bonusy, vyměňte ji za jinou. Ve všech případech můžete ušetřit či vydělat na bonusech ročně až několik tisíc a zároveň je to i bezpečnější než používání debetní karty, která je přímo svázána s vaším účtem!

3 komentáře u „Zlá kreditní karta? – Skrblíkův seriál 2“

 1. Tyjo, co používáš za kreditku? Nejdřív sem myslel, že jde jen o affil článek :). Zaprvé výběr v hotovosti nemá bezúročné období (respektive neviděl jsem produkt, který by ho v případě hotovostního výběru poskytoval). Zadruhé, když se podíváš na podmínky a způsob sbírání a využití letecký mil, zjistíš, že bys musel otáčet stovky tisíc měsíčně, aby to k něčemu reálně bylo. Navíc, pokud se nepletu, platí letecké míle jen na cenu letenky, což je taky hezký vtípek, protože letištní a jiné poplatky jsou často mnohonásobě vyšší, než samotná cena letenky.

  Ale co se vyplatí, je sbírání bonusových bodů které se dají zpětně použít ke splacení dluhu. Třeba citibank takto vrací 4% z nákupů, což už smysl dává.

  Odpovědět
  • Mám zdarma vedenou k ČS účtu – krom vedení zdarma celkem neužitečné, ale aspoň to moc nestojí. Na ty míle se vyplatí kreditku získat s obrovským vstupním bonusem, třeba u té CITI jde nabrat 15 tisíc mil + 1000 mil za registraci do OK Plus. Jinak to moc smysl nemá, to by tam člověk musel opravdu točit hodně. Samozřejmě nejde o výběr hotovosti, tam je příšerný poplatek a navíc je bez bezúročného období – pokud ale člověk platí třeba pár set dolarů měsíčně za online subdodávky a služby, už to může celkem dost mil hodit.

   Je čirý nesmysl pořizovat letenku už za minimálních 20+ tisíc mil, protože taková letenka stojí pár tisíc + tučné taxy, takže mizerná úspora. Ovšem za 30+ tisíc mil už jsou zámořské letenky a tam pak jde úspora do solidních částek. Čarování s mílema je ale na jiný článek. Každopádně pokud tohle není zajímavé a není i jiný zdroj mil, tak má smysl jít třeba do % z nákupů nebo nulových poplatků a vysokých bezúročných období. Chce to probrat poplatky i bonusy jednotlivých nabídek. Špatně vybraná kreditka a nevhodný režim splácení vás snadno oholí o tisíce ročně.

 2. Tak to já mám s kreditkou také dobré zkušenosti, používám kartu AXA klubu na 60 tisíc, utratím li měsíčně 3 tisíce, je karta zdarma, bezúročné období je 45 dní, hotovost vybírám na službě Cash Back protože se na to vztahuje bezúročné období, velmi dobré cestovní pojištění pro celou rodinu mám za 480 za rok. Z každého nákupu dostávám 1% zpět, například Penny market dává 2%, je to různé. Výhodou je, že peníze co utratím mám normálně na spořáku 1,2% celých těch 45 dní než je převedu na kartu, ve finále tedy dostávám 2,1% a víc. Protože mám kartu už dlouho a peníze z ní jsem nepotřeboval, posílal jsem vydělané procenta na důchodové a příští rok na jaře po 15 letech budu vybírat, takže se mi vlastně peníze vrátí formou cash a ještě zúročené dalšími 2,8% a vše bez poplatků. Vše kdykoli k dispozici, což je k nezaplacení. Když má člověk disciplínu a dodržuje bezúročné období na kartách, dá se na tom vydělat. V opačném případě ne 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář