Zazdil jsem svůj největší projekt

Možná to zní dost divně, ale je to tak. Úmyslně jsem se rozhodl nadále nevěnovat energii svému největšímu projektu. Možná se k němu někdy později vrátím, možná ne. Za současné situace ale nevidím smysl v jeho dalším rozvoji a budu pokračovat jinde a jinak.

Kde je problém aneb doplnění 12. 1. 2015

Mnoha lidem tento článek hnul žlučí. Strhla se řádná bitka na FB, vyrojila se záplava nových pomluv, dokonce nějaký šikula posílá anonymní mejly mým kamarádům a podobně. Takže pro pořádek, dále rozebíraný projekt za celou svou historii vydělal pouhých cca 8000 Kč, zatímco přímé náklady bezpečně přesáhly 25 000 Kč. O nějakém bohatnutí nemůže být ani řeči ani v případě, kdy se dotyčným pomlouvačům někam vypařily ty stovky hodin programování, kódování, opravování špatně popsaných fotek uživatelů a řešení chyb i spousty dotazů – samozřejmě zadarmo. O svých výdělcích píšu otevřeně na tomto blogu a pokud to někdo považuje za „vejvar“, tak by asi měl navštívit psychiatra.

Nově vzniklé diskuze a potrefené husy mě dostatečně přesvědčily, že tento článek mnohé ťal do živého. Opravdu se dotyčným nehodlám omlouvat a vzniklá situace mě jen potvrdila, že omezit mé aktivity v tomto projektu byl správný krok. Aktivní uživatelé a přispěvatelé na web mají nadále moji podporu a vážím si jejich spolupráce. Web bude normálně funkční, ale už nenabízím žádnou odměnu za články a sám moc článků psát nebudu.

O projektu

Rockhound.cz je můj srdcový projekt. Začal jsem na něm pracovat už v roce 2004, užil jsem s ním hodně srandy i starostí. Vždy jsem se snažil projekt nějak rozvíjet, poskytovat uživatelům službu, pomáhat s tím, co sám jako sběratel minerálů řeším a hledám. Vše samozřejmě zadarmo, první stálá reklama se na webu objevila až v lednu 2014! Předtím jsem čas od času umístil nějaký banner či odkaz, ale většinou dočasně a o výdělku snad ani nešlo mluvit.

Rozvoj projektu

Na rockhound.cz jsem se prakticky naučil programovat v PHP, s výjimkou pár řádků kódu jsem vše vymyslel a napsal sám. Ostatně v roce 2004 ještě ani neexistovaly objekty, frameworky a další vymoženosti. Postupně jsem web rozšiřoval a i přes určité snahy o jeho převod do objektové podoby k tomu nikdy nedošlo. Nemělo to smysl, nároky na paměť by několikanásobně vzrostly, stálo by to spoustu času a stále ještě jsem jediný programátor tohoto projektu. V průběhu času se také postupně měnil design, od klasické primitivní tabulkové verze až po dnešní podobu. Poslední design už dělal profesionální grafik. Vše jsem samozřejmě kódoval sám. Po celou historii webu se jedná o druhou největší databázi fotografií minerálů a lokalit vůbec, první místo drží nepoměrně větší Mindat.org.

Monetizace projektu

Původně jsem vůbec neuvažoval o případné komerční části projektu, i když později to samozřejmě začalo být aktuální. Jendoduše už jsem si nemohl dovolit rozvíjet projekt zadarmo a ještě do něj lít finance. Protože nejsem fanouškem placených členství a dalších podobných pseudo-VIP věcí, logicky jsem sáhnul po produktech a PPC. Affil je samozřejmě otázkou až posledních let, v nějakém roce 2007 současné moderní metody monetizace či snadné online platby neexistovaly. Vyzkoušel jsem ledacos, fórum, databázi lokalit, články, úvahy byly nad sponzory/inzerenty placeným PDF, obcházel jsem přímo obchodníky s minerály, vymýšlel jsem placené exkurze na lokality, zkouším e-shop, 2x jsem vydal kalendář, nabízím recenze produktů, nabízel jsem autorům odměnu za psaní článků atd. Jen částečně dnes funguje PPC, vše ostatní je jedním slovem v prdeli.

Proč to nefunguje?

Dlouhá léta jsem si říkal, že lidé v ČR dorostou, že se naučí toleranci a sdílení. Bláhově jsem se domníval, že kvalitní práci a špičkové informace dostupné zdarma někdo ocení. Snažil jsem se poskytovat kvalitní služby, přehledné a jednoduché rozhraní, lidské podmínky užití. Nikdy to moc nefungovalo. Důvod je velice prostý. Za prvé je cílovka pár tisíc lidí – to by až tak nevadilo. Druhý problém je pak to, že tato cílovka je neuvěřitelně nesolidární a hamižná. Rádi chodí na web a sosají informace ve velkém, ale míra lidí ochotných něco poskytnout na oplátku je v promile. Pro srovnání, když se člověk podívá na zahraniční weby jako mindat.org. strahlen.org či mineralienatlas.de, opravdu to je specificky český problém. Na rockhound.cz přijde denně 500-1000 lidí, top návštěvnost byla ke 40 tisícům měsíčně. Počet aktivních uživatelů spočítám na prstech jedné ruky!

Logika po česku

Mnoho sběratelů má své pidiweby a chodí na FB, samozřejmě nahrávají fotky kdečeho. Z mého odstupu více než dekády provozu můžu říct, že tuto dobu přečkalo z těch pidiwebů jen pár a to zcela bez aktualizace. Aktivní není ani jeden, obvykle maximálně do 2-3 let majitel vyhoří a web časem zanikne. Dávat fotky do FB skupiny o 50 lidech je také jistě velice produktivní. Přesto o stabilní a kvalitní spolupráci není zájem. Bohužel, i mnoho kamarádů prostě nehne prstem, dokonce ani za peníze.

Jako třešínka na dortu je to, že kolují různé pomluvy jak na webu vydělávám desetitisíce měsíčně a někteří chytráci se vzájemně ujišťují, že mi na web nic nedají, abych z toho náhodou něco neměl. Přitom především oni mají jedinečnou možnost se zviditelnit (a to včetně obchodníků) zcela zadarmo. Mohou psát článek za peníze a ještě by si ho přečetlo několik tisíc lidí místo maximálně pár stovek. Pomocí fotek mohou zadarmo propagovat své zboží, mohou si zadarmo umístit informačně přínosný PR článek s odkazem (web má GPR 4!). Zájem je nulový.

Co tedy dál?

Rozhodl jsem se ke kroku, o kterém jsem uvažoval už dřív. S poslední modernizací rockhound.cz jsem odštěpil anglickou verzi jako zcela separátní web mineralexpert.org. Už delší dobu tento web postupně přesouvám do popředí, buduju odkazy, makám na obsahu. Nadále se hodlám věnovat výhradně anglickému projektu, kde je odezva i ochota ke spolupráci na výrazně lepší úrovni. Navíc je zde také nesrovnatelně lepší šance k výdělku. CPC z AdSense je přibližně 3x vyšší jak u české verze a CTR je také asi o čtvrtinu vyšší. Dokonce byl i zájemce o přímou inzerci za cenu, o jaké si můžu nechat v ČR leda zdát. Po mnoha diskuzích s dlouholetým parťákem, který také webu obětoval mnoho set hodin, jsem se definitivně rozhodl, že Češi a Slováci si takový web nezaslouží. Neváží si práce, nejsou ochotni se o cokoliv podělit, něčím přispět – ale berou jako samozřejmost, že někdo bude poskytovat podobné špičkové služby o svém volném čase zcela zdarma.

Česká verze bude samozřejmě nadále v provozu, ale nebudu se jí už moc aktivně věnovat. Pokud bude zájem o odkazy, PR článek atd., samozřejmě rád vyhovím. Ale nehodlám nadále ztrácet čas doprošováním se či nabízením spolupráce či honorářů. Není zájem, není nabídka.

11 komentářů u „Zazdil jsem svůj největší projekt“

 1. Tak taková rozhodnutí jsou vždycky hrozně bolestivá…někdy je lepší uříznout zlomenou nohu, aby člověk mohl jít dál….
  Držím palec!
  Dr.

  Odpovědět
 2. Mám jeden „uzavřený“ čistě komunitní web. Je to aplikace, která řeší určitý specifický problém. Nic srovnatelného neexistuje. Používalo ho tři roky spokojeně stovky lidí. Aktivně přispívalo zhruba 2% lidí, ale OK. Po dvou letech jsem tam na několik měsíců dal žádost o příspěvek, a několik možností jak jej poslat. Za půl roku se tím vybralo celkem 0 Kč. Zavedl jsem tedy měsíční poplatek (v podstatě symbolický). No nebudu komentovat co se stalo potom. Kecy, nadávky, výhružky… Každopádně mě to ujistilo, že pro Čechy už nic podobného.

  Odpovědět
 3. S tím tvým krokem souzním. Ani tak ne z pohledu nevděčné komunity (takové lidi najdeš všude, jen ve světě máš mnohem víc příležitosti narazit na ty aktivní, kteří jsou pro tebe naopak plusem), jako z pohledu toho, že mám taky web, kterému věnuji spoustu času už hodně let. A dlouhodobě s ním nejsem moc spokojený. Tak si říkám, jestli ho neodříznout a nevěnovat se raději perspektivnějším věcem. Podobně jako ses rozhodl ty.

  Odpovědět
 4. Ahoj Zbyňku,

  abych pravdu řekl, vůbec se ti nedivím že si se takto rozhodl a to zvláště v tomto oboru. Osobně jsem byl v podobné situaci, kdy jsem od roku 2005 působil jako člen rady O.S. spolku věnujícího se automobilům a od roku 2008 mám i vlastní projekt na toto téma, jen tedy úzce zaměřený. Nicméně ta nátura Čechů to je opravdu světový unikát. V O.S. nás bylo v radě 5 a dělali jsme úplně vše, od webu, přes schůze, srazy, propagaci, klubové vozidlo, atd, atd. Samozřejmě že zdarma, ve volném čase a s lásky k tématu. Jenže tento stav se v ČR absolutně netoleruje, neb pitomci a závistivci byli, jsou a budou. V minerálech je to asi ještě horší, kolega co se jim věnuje řadu let má na to stejný názor jako ty, komunita je přímo ukázkou České pitomosti, kolenovrti, hamouni a vyžírkové kam se podíváš. Situace je ovšem špatná i v organizacích a na úřadech, pomoc nebo nějaká propagaci při výstavě je naprosto nulová a to i když by byla zdarma. Město není schopno poskytnout ani prostory i když je má. Jo ale když se jednalo o doplnění informací do ročenky města, tak to přilezou. Když kolega občas vypráví, co je v komunitě šutrologů (jak já jim říkám :-)) za hovada, tak mi s toho jde hlava kolem. Naproti tomu fakt, že jako příhraniční šutrolog naváže spousty spolupráce v sousedním Německu a to bez keců jen povrzuje fakt, že si Češi takové weby jako máš ty opravdu nezaslouží a 99% z nich si ani ve snu nedovede představit tu práci a ten čas, který se tomu musí věnovat. Tvůj krok směřovat na zahraniční scénu je správné rozhodnutí, uvidíš že vynaložená energie se určitě vrátí. Přeji hodně zdaru.

  Odpovědět
 5. Díky všem za komentáře, sám jsem zvědavý, jak to půjde dál. I do původní CZ verze asi budu investovat nějaké úsilí, ale jen minimální nutné v rámci toho, kolik web vydělá.

  Odpovědět
 6. Smutný čtení..já bych při takovém poměru práce/zisk už asi dávno skočil s minerálem na krku někam do štoly… Proč proboha nerozjedeš nějaký minerálshop? Vždyť kdo v CZ tomu víc rozumí – myslím z těch, co zároveň i ví, jak funguje internet? Navíc kdo jiný kdy bude mít lepší reklamní možnosti – odkazy, pr články a další, ze svých naboostovaných webů? + navíc je to tvoje srdcovka. Co sakra může být ideálnější stav? Fakt nechňápu 😀

  Odpovědět
 7. Zbynďo, další náš geologický kolega RNDr. Ivánek Poul PhD. z Hustopečí toto dilema vyřešil elegantně, odstěhoval se na New Zealand. A říká, že je tam neskutečně jiné a lepší prostředí. Takže než nesponzorské a zlé čecháčky a moraváčky za jejich postoje odsoudit a naříkat, bylo by vhodné se zkusit podívat i za hranice a udělat si nějakou zkušenost tam. Pokud umíš trochu cizí jazyky, nezaložíš rodinu, tak tě tu nic moc nedrží a železná opona dávno padla…

  Odpovědět

Napsat komentář