Super nápad na start-up :)

V rámci psaní článku o nemilých novinkách k DPH a MOSS mě napadlo několik řešení, která bezesporu dříve či později vzniknou. Jediný (zatím) rozumný způsob je obejití MOSS za použití prostředníka. Zatím není jasné, jak se k celému přenášení DPH na firmy v USA postaví americká diplomacie a velké korporace. Každopádně šikovný prostředník pro vyřešení této patálie by mohl být super nápad na start-up. Tak kdo do toho jdete? 😀

Jaké je tedy řešení? Založit zprostředkovatelskou firmu, která vyřeší hlášení k MOSS za drobné podnikatele a malé firmy. Buď legální firma v EU, anebo anonymní offshore firma. Firma nabídne uživatelům zprostředkování prodeje za rozumnou provizi. S ohledem na DPH ve výši 15-20 % a nutnou byrokracii by jistě většina uživatelů ráda zaplatila slušnou provizi jen aby se vyhnuli MOSS. Připomínám, že zde nejde primárně o obejití placení DPH, ale o obejití téměř neřešitelných požadavků a byrokracie, kterou si vynucuje doplácení DPH přes MOSS.

Soft legální řešení

Založit zprostředkovatelskou firmu, která vybuduje platební bránu schopnou dodat veškeré nutné údaje pro MOSS a zároveň bude v reálném čase objednávky řešit správnou výši DPH. Podobné řešení by bylo samozřejmě značně byrokraticky i technicky náročné, má však potenciál přilákat obrovské množství zákazníků z celé EU. Každý zákazník by tak získal měsíčně plný report včetně všech nutných údajů k hlášení a za to by zprostředkovateli uhradil provizi. Může fungovat buď v režimu, kdy zprostředkovatel řeši veškeré MOSS a DPH přímo na sebe (provize 30 % a víc), nebo pouze poskytne nástroje k placení a sledování nutných údajů a DPH uhradí prodejce (provize 10 – 15 %).

Hard řešení

Udělat zcela anonymní offshore, která by prostě DPH i MOSS ignorovala. EU nemá páky, jak z firem v řadě zemí vypáčit jakékoliv údaje či daně. Prodejci přes podobného zprostředkovatele by pak pouze fakturovali této firmě svou provizi. Nevýhodou je to, že u řady offshore destinací si třeba ČR účtuje srážkovou daň v řádu desítek % z faktury. Aby offshore firma obešla toto omezení (které by ji významně zkrátilo možný zisk, protože zákazníci by logicky nebyli ochotní platit 30 % provizi a pak třeba ještě 30 % jednorázovou daň), může přijmout dvě řešení. Buď vytvoří dceřinnou firmu v USA či EU a přefakturuje to přes ni, anebo zajistí úplnou anonymitu svých zákazníků a tím jim umožní úplně obejít daně.

1 komentář u „Super nápad na start-up :)“

  1. Sranda! Presne niečo podobné ma napadlo ihneď v momente, keď som si po prvý krát prečítal o MOSS. Určite by to bol neodolateľný obchodný model pre niekoho, kto má zaľúbenie v byrokratickom masochizme. 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář