Skrblíkův seriál I.

Nebudu chodit kolem horké kaše. Nejsem zrovna boháč a protože není peněz nazbyt, dobře si rozmýšlím, za co je vydám. Po přechodu ze zaměstnání na volnou nohu jsem se musel poprat nejen s nižšími příjmy, ale také bylo třeba řešit půjčku po předchozím neúspěšném podniku, doplatit sociální a zdravotní a pár menších úvěrů. Většina těchto restů se chýlí ke konci, ale na vlastní kůži jsem poznal, jak obrovský stres a problémy to může způsobit. Dostat se do dluhové pasti není vůbec žádný problém, dokonce to kolikrát ani nezaviníte.

Následující seriál bude ryze praktický návod jak ušetřit na běžných věcech ročně tisíce a v mnoha případech i pár desítek tisíc. Je to neuvěřitelné, ale většina z nás podobné částky ročně zaplatí za úplné nesmysly a dokonce si to ani neuvědomujeme. Pokud to děláte v podnikání, kde se mnohdy točí výrazně víc peněz než v rodinné kase, můžete ročně vyhodit oknem neskutečné sumy.

Pravidlené platby stojí nejvíc

Ač se to nezdá, pravidelné drobné poplatky a služby nakonec vysají nejvíc peněz. Mnohem víc než třeba nový foťák nebo mobil a to za jediný rok. Stovka měsíčně navíc za zbytečnou nebo nevhodnou službu z vás vysaje za rok 1200 Kč. Většina z nás však používá služby a produkty, které z nás hravě vyždímou i desetinásobek.

Šetření versus škudlení

Na mnoha věcech se dá rozumně ušetřit a to aniž by bylo třeba jakkoliv slevit z kvality. Většina lidí je mistry v přesně opačném postupu – šetří třeba na kvalitním jídle a vyhazují peníze za nesmyslné věci, jako je třeba nejnovější super drahý mobil a podobně. Tento seriál není o tom, že bychom měli žít v jeskyni nebo kupovat šmejd a šetřit za každou cenu. Ale je o tom, jak neutrácet za blbosti a neplatit nehorázné provize a marže různým chytrákům a zlodějům.

2 komentáře u „Skrblíkův seriál I.“

 1. Super – jsem zvědav na další díly – osobně jsem v minulém roce dost ušetřil na energiích (a ne opravdu jsem doma nemrznul a sprchoval jsem se a nebyl jsem po tmě) – šetřit se dá skvěle, jen je potřeba chytře:)

  Odpovědět
 2. Ty pravidelný platby jsou zrádný, proto se všichni snažej frčet na měsíčním členství.
  Díky mým pravidelným cestám do zahraničí jsem zrušil štědrý (pro telekomunikační společnosti) balíček. Frčím na starý oskartě. A jelikož je fakt stará, mám volání za osum kaček za minutu. A jelikož to je fakt hodně, tak nikam nevolám.
  A tak jsem ušetřil osmičku (a půku) za rok 🙂

  ale není mi jasný, jak ve svým vlastním životě můžeš něco nezavinit?

  Odpovědět

Napsat komentář