Revidované podnikatelské cíle

Tento článek je takové úvodní zamyšlení nad mými cíli v (nejen online) podnikání. Cíle se postupně mění a průběžně budu publikovat aktualizované verze.

V čem podnikám?

Mé příjmy plynou z několika zdrojů. První část pochází z webů, tedy reklama a PR články, obvykle se jedná o poměrně nanicovaté částky a měl bych na monetizaci silně zamakat! Druhá část jsou příjmy z fotek, které se do budoucna jeví velmi dobře a je třeba je postupně rozvíjet. Třetím pilířem je psaní textů, které je největším žroutem času, ale také nejvíc vydělává. Momentálně v útlumu je čtvrtý a potenciálně nejziskovější pilíř – geologie. Sice mi plyne stipendium v rámci studia a odměny za výzkum, ale nejedná se o zakázky a navíc díky závislosti na státní kase může pramen kdykoliv vyschnout.

Jaké mám cíle

Narozdíl od mnoha ambiciózních (a často i nenažraných) podnikatelů nemám v úmyslu budovat podnikání, které bují jako rakovina. Nechci mít velkou firmu, zaměstnance, firemní sídlo a hromadu stresu a starostí. Mým cílem je věnovat se focení, cestování a tvorbě zajímavých webových projektů tak, aby tato činnost vydělala $1000 měsíčně s minimální mírou otravných činností. Zaměřuji se také na nezávislost na lokaci, většinu svých činností mohu dělat kdekoliv, podmínkou je pouze připojení k internetu.

Kam tedy směřovat?

První velké mezery jsou v monetizaci webů. Kvalitních projektů mám několik a znám výrazně horší projekty, které vydělávají mnohonásobně víc. Monetizaci se učím a postupně ji rozvíjím. Věřím, že po nedávné salvě penalizací budou mít kvalitní weby zase o něco větší šanci na prosazení a že se mi kvalitní a poctivá práce vyplatí.

Další možnosti nabízí prodej fotek. Přímé zakázky se zrovna nehrnou, ale ani je aktivně nesháním. Hlavním tahounem jsou ale fotobanky, kde postupně pracuji na budování portfolií. Návratnost z fotobank je sice na dlouho, ale po nahrání už se jedná v podstatě o pasivní příjem.

V oblasti psaní se mi docela daří, zakázek je naštěstí průběžně dostatek a podařilo se mi během téměř dvou let vybudovat stálejší klientelu. Nejedná se o žádné astronomické částky, ale nemusím psát krmivo pro vyhledávače za almužnu a na základní živobytí to postačí.

Samostatnou kapitolou je geologie, která je mimo aktivit v rámci doktorandského výzkumu v útlumu. Potenciálně se může jednat o velmi zajímavou činnost, nicméně současná situace tomu zatím nenahrává, takže uvidíme.

Napsat komentář