Prokletý zisk

V moderním peněžním systému je spousta problémů. Například jsou peníze zcela nekryté a objem finančních operací naprosto neodpovídá reálné distribuci zdrojů. Jedním z hlavních problémů je však to, že současný ekonomický systém byl zcela převálcován vývojem technologií. Současný systém orientovaný zisk nás nutí uměle brzdit vývoj a uměle udržovat zbytečnou zaměstnanost. Kvůli zisku také uměle udržujeme či dokonce vyrábíme řadu problémů, které páchají enormní škody a krom strašného plýtvání a devastace životního prostředí také stojí životy milionů lidí ročně.

Plánované zastarávání

Pokud bychom vyvíjeli něco pro vlastní potřebu, bude to maximálně kvalitní a robustní, aby to vydrželo co nejdéle a fungovalo co nejlépe. Naopak pokud něco vyvíjíme pro zákazníka, je takový produkt zcela nežádoucí. Dobrý produkt se rozpadne den po skončení záruky a ideálně má nějaké části, které se ještě dříve opotřebí „běžným používáním“ a musí se vyměnit. Firmy zcela záměrně vyvíjí výrobky tak, aby rychle zastarávaly či aby se časem porouchaly. Této úmyslné výrobě nekvalitních šmejdů se vznešeně říká plánované zastarávání. Dokážeme vyrobit špičkové a kvalitní výrobky, místo toho plýtváme drahými surovinami na výrobu zmetků, které se vzápětí pokazí. Protože se to vyplatí a přináší to zisk.

Léčíme neléčíme

Moderní medicína obvykle léčí pouze symptomy nemocí, samozřejmě není žádný zájem pacienta skutečně uzdravit. Pacient je cenný zdroj zisku a je třeba ho co nejdéle udržovat ve stavu, kdy z něj ten zisk plyne. Spousta doktorů by v životě nevzala léky, které předepisují svým pacientům. Tlak farmaceutických lobby se zcela otevřeně snaží o zákaz jakýchkoliv alternativních metod či přírodních léčiv a pod hrozbou zákonných sankcí nutí lidi k povinnému očkování, povinné (a často zbytečné) zdravotní péči a (preventivně) cpe do pacientů jedy. Přitom je nekonečná řada příkladů, kdy byly léky či potravinové doplňky účelově protlačeny schvalováním přes jejich zjevnou nebezpečnost. Zdravotní pojišťovny zaplatí lékařskou péči, ale neplatí prevenci – protože z prevence neplyne zisk, zato z léčby ano.

Brzda výzkumu

Současný systém, orientovaný výhradně na zisk, brzdí potřebný výzkum. K řadě problémů existuje řešení, ale patenty skupují společnosti, pro které je daný patent nežádoucí konkurence. Názornou ukázkou může být například alternativní pohon aut. Přestože existuje řada řešení, díky obrovskému tlaku naftového průmyslu se prosazují jen těžko. Nové technologie se musí zákazníkům poskytovat po kouskách, aby přinesly maximální zisk.

Další problém je čím dál větší důraz na aplikovaný výzkum, tedy takový, který pouze zdokonaluje již známé technologie. Abstraktní výzkum je velice nejistý, zdlouhavý a také drahý. Pro firmy i politiky je proto logicky značně neatraktivní, protože z aplikovaného výzkumu je zisk velmi rychle a výsledky jsou předvídatelné. Jenže současné technologie vznikly právě díky abstraktnímu výzkumu v minulosti, aplikovaný výzkum zpravidla nepřináší převratné nové poznatky, protože se nezabývá zcela novými a nevyzkoušenými postupy. Ovšem abstraktní výzkum nenese rychlý zisk a to akcionáři neradi vidí, takže pryč s ním…

Technologie jsou

Většina současných problémů je dávno technologicky vyřešená, popřípadě by se daly relativně snadno a hlavně velmi rychle vyřešit. Dokážeme letět na měsíc, dokážeme obrábět věci o rozměrech nanometrů, dokážeme transplantovat většinu orgánů, dokážeme provést kvantovou teleportaci a umíme řadu dalších technických zázraků. Přesto ročně umírají miliony lidí hlady nebo na běžné a snadno léčitelné nemoci. Protože je ekonomicky nevýhodné je léčit anebo živit. Ba dokonce je to nežádoucí, protože bychom si v nich vybudovali konkurenci.

A co my s tím?

Nemůžeme vyřešit problémy celého světa, ale také nemusíme tyto problémy zbytečně násobit. Mrzí mě, že kvůli zisku řada firem i politiků doslova zabíjí (svou úmyslnou nedbalostí, nekvalitou výrobků, nezájmem, plýtváním…). Zkusme nebýt posedlí jen ziskem a nedívejme se pořád jinam jen proto, že zrovna nejde o krk nám. Osobně se snažím dělat užitečné projekty a ne různé online nesmysly jen proto, že na tom snadno někoho oškubu. Lidé okolo nejsou jen statistika UIP a konverzí…

2 komentáře u „Prokletý zisk“

 1. Kdyby tvoje první digitální zrcadlovka nestála to co stála ale třeba 1milion korun, koupil by sis jí a fotil s ní do dnes? Za ty peníze by byla dost robustní a její dílenské zpracování by bylo úrovně kosmického průmyslu.
  Na chřipku používáš prababičin recept, nebo cosi z lékárny?
  Problém není ZISK ale TRH.
  Co se na TRHu (díky nějaké masáži) dá prodat, to generuje ZISK.
  Dr.

  Odpovědět
  • Ano, přiznávám poněkud bulvární titulek 😀 On je totiž problém hlavně v nafukování peněz, které vede k nadhodnocování různých pseudo „služeb“ a naopak podhodnocení práce a surovin. Takže je třeba dodat, že ona by třeba DSLR možná stála milion, ale taky by fotka nestála 25 centů. Spíš si ale myslím, že by tu DSLR šlo vyrobit 3x dráž, ale 30x kvalitněji, jenže to se nevyplatí. Canon třeba nemá ani jediné opravdu utěsněné tělo APS-C, většina profi objektivů nemá těsnění, spousta omezení levnějších těl je čistě firmware => všechny tyto věci jde vyřešit doslova za pár korun a je to čistě záležitost úmyslně zkripleného designu. A to je bohužel problém drtivé většiny výrobků. Nejde o super kosmické technologie. Jde o to, že výměna několika klíčových částí může posunout kvalitu/životnost řádově jinam…

   Chřipku jednoduše vyležím a pilulky polykám až nad 39C. Tím neříkám, že moderní zdravotnictví je blbost, ale chce to používat rozum. A mimochodem třetina všech nemocných se nakazí v nemocnici a chemoterapie zabije víc pacientů než rakovina…

Napsat komentář