Proč nemáme televizi a nečtu noviny?

Možná to někoho udiví, ale nemáme doma televizi a noviny jsem nečetl už asi od Vánoc. Maximálně přelouskám titulky ve frontě na nákup a mrknu na online zpravodajství, bohužel všechno je to jedna velká mediální žumpa.

Nefunkční média

V TV zprávách či v novinách se již o těch podstatných věcech nedočtete, dokonce ani v ČR. Stali jsme se součástí západních mocností a tím pádem se o některých věcech zásadně nikdy nemluví ani nepíše. Média nás opomínají informovat o různých „drobnostech“, jako například že valnou část předpisů EU odhlasujeme čistě formálně a už dávno o spoustě věcí nerozhoduje dokonce ani náš směšný parlament. O podnikání si taky nepočtete – nebo jste snad někde postřehli takové „drobnosti“ jako plné ručení osobním majetkem u nových s.r.o. či již konečně zrušené plátcovství DPH při přijetí či poskytnutí služby v rámci EU? V poslední době můžeme zmínit třeba mohutné protesty v Turecku, celosvětové protesty proti Monsanto, kauzu kolem šmírování internetu ze strany americké NSA či demonstrace v Egyptě a Brazílii a válku v Sýrii. Co z toho bylo objektivně a dostatečně prezentováno v TV či novinách? Nic! Zato o různých celebritách, katastrofách, trestných činech a zvířátkách se dozvíme každý den.

Jiné mediální kanály

Možná si říkáte, že jsem totální ignoramus a nezajímám se o dění okolo. Jenže hlavní média nesleduju právě proto, že mě zajímají podstatné věci. Moje zpravodajství supluje překvapivě Facebook. Pro úzkou skupinu přátel by to nefungovalo, ale když máte v „přátelích“ 700 lidí doslova z celého světa, dozvíte se toho docela hodně. Člověk by nevěřil, že několik set protestních akcí proti Monsanto či hodně nedemokratické a brutální zásahy proti mohutným demonstracím v Turecku či Brazílii tak nějak „ujdou“ pozornosti hlavních českých médií. Je docela zajímavé, jak se zásadně odlišují zprávy sdílené po FB od těch „oficiálních“. Po sociálních sítích koluje hromada článků a fotek, které ve zprávách či novinách neuvidíte a které se někdy velmi zásadně liší od oficiálního zpravodajství. Na Youtube je také spousta zajímavých videí a je z nich jasné, že události často probíhají docela jinak, než jak nám to prezentují „nezávislá“ média.

Proč média nefungují?

Otázkou je, proč média prakticky nefungují a zásobují nás balastem a propagandou, zatímco některé podstatné problémy zcela zjevně ignorují? Základem demokracie by měla být i funkční média, tuto funkci však dnes plní jen menšina drobnějších oborových portálů, blogy a sociální sítě. Problém je, že tyto informace sleduje jen část vzdělanější populace, která je v těžké menšině proti bulvárem masírované mase. Otázkou je, kdo ta média vlastní a proč takto nefungují – je to z lenosti, blbosti nebo je za tím i něco dalšího? Nebo je většina lidí tak tupá, že snesou jen bulvár a černobílé problémy?

Napsat komentář