Opravdu nám daňové ráje škodí?

Daňové ráje jsou vždy kontroverzní téma a ze zpráv by člověk získal dojem, že se jedná o zločin. Politici neustále žvaní o daňových „únicích“ a daňové poradenství berou pomalu jako zločinné spolčení. Není to ale trochu jinak?

Zamyšlení nad daněmi

První společná myšlenka je ta, že daně jsou správné. Ovšem při trochu hlubším zamyšlení leckoho napadne, jakým právem chce stát vybírat poplatky za mou práci? Vždyť je to vlastně pouze zákonem posvěcené výpalné. Je samozřejmě jasné, že moderní společnost je natolik složitá, že nutně potřebuje nějakou formu samosprávy a to stojí určité peníze. Pokud ale vezmeme příklad EU, kde celkové zdanění vysoce převyšuje 50 % a leckde se pohybuje až kolem 80 % (například ČR), potom už je to silně na pováženou. Polovina všech zaměstnanců pracuje pro „stát“ a vlastně nic neplatí – jejich „daně“ jdou totiž jen z jedné státní kapsy do druhé. Jenže vydělat na jejich platy musí firmy a podnikatelé. Takže daně rozhodně nejsou ani morální, ani spravedlivé.

Daňový ráj není nelegální

Všeobecné mínění, zpravodajství i noviny se tváří, jako by daňové ráje byly nelegální. To však v žádném případě neplatí! Každý stát má vlastní pravidla pro podnikání a vlastní nastavení daní. Firma jako právnická osoba může sídlit kde uzná za vhodné. Pokud řádně podniká a v daném státě řádně platí daně, nikomu do toho nic není. Měli bychom si daňových rájů vážit, protože udržují nehorázně přebujelé daně a byrokracii ve „vyspělých“ zemích aspoň trochu v mezích.

Ve chvíli, kdy USA a EU teče do bot, najednou vymýšlí společná pravidla, jak daňové ráje zdanit a zakázat. V první řadě nemají vůbec žádné právo zasahovat do daňových systémů cizích suverénních států. Navíc si tento problém způsobili sami, protože tak dlouho zvyšovali daně a byrokratickou zátěž, až z valné většiny doslova donutili řadu podnikatelů přesídlit mimo své území. Sami zavedli zákony, které podobné jednání vynucují anebo alespoň zvýhodňují a teď chtějí trestat ty, kteří se nechovali takto hloupě. Vrchol pokrytectví je to, že řada politiků je přímo navázána na různé korporace, které využívají celé plejády firem, aby platily minimální daně.

Snaha o omezení „daňových úniků“

Jak se postupně celý monetární systém potápí (v čele s EU), vymýšlí politici neustále další a další cesty jak z lidí vyždímat další peníze. Vrcholem drzosti je plošné zdanění bankovních vkladů na Kypru – tedy všichni obyvatelé, kteří nežili na dluh, přijdou o část peněz. Finanční krize rozhodně nevznikla díky nízkým daním. Důvodem jsou naprosto ničím nekryté peníze, kdy se dostáváme do tak absurdních situací, kdy se na burze obchoduje v „cenných papírech“ 30 x více drahých kovů, než kolik vůbec na Zemi existuje! Peníze se tisknou, k dluhům se přidávají nuly a ekonomika „roste“. Když k tomu přidáte neustále bující státní aparát, rostoucí daně a stovky nových předpisů každý rok, vznikne vražedná směska.

Díky stovkám výjimek a nepřehledným daňovým zákonům vznikly podmínky, kdy je prakticky nutné daně tzv. optimalizovat. Nejedná se o nelegální způsob, pouze se příjmy rozloží tak, aby byly daně co nejnižší. Rozhodně však neplatí, že by se firma vyhnula placení daní! Pokud mám například offshore firmu v Karibiku a zaměstnávám lidi v ČR, samozřejmě zaplatím odvody a celou řadu různých správních poplatků (to jsou v podstatě skryté daně). Z mého příjmu samozřejmě musím jako občan ČR také zaplatit odvody a daně v ČR.

Kdo podniká v daňových rájích?

Myslíte si, že to jsou samí zločinci? Ale kdepak! Většina firem je zcela legitimní, dodržují zákony a nepáchají žádnou nekalou činnost. Pouze využívají nižších daní a byrokracie, často dokonce mohou podnikat jen proto, že jsou v daňovém ráji. V EU je daňová a byrokratická zátěž tak vysoká, že v podstatě některé druhy podnikání ani nelze provozovat ziskově.

V daňových rájích podnikají ovšem i velcí a podle zákona legální zločinci – banky. Dokonce i české banky mají pobočky na různých zajímavých ostrovech. Triky s nekrytou měnou, nekryté obchody na burze a další věci totiž rozhodně nebyly vynálezem politiků, ale právě bank, které způsobily dnešní ekonomické problémy. Politici byli pouze natolik zkorumpovaní, že jim podobné čachry povolili a mají tedy na současném stavu přímou spoluvinu. Je také zábavné, že mnoho politiků má podíly v anonymních firmách v Karibiku, aby se vyhnuli střetům zájmů a také samozřejmě neplatili daně, které sami schválili.

Takže co s tím?

Podnikáte v ČR? A líbí se vám neustálé zvyšování odvodů, daní a prodlužování odchodu do důchodu? Pokud máte firmu a nejste vázáni na nějakou lokalitu, zkuste popřemýšlet o změně sídla. Někam hodně daleko, mimo dosah EU, aby vás nepotkalo plošné zdanění účtů jako na Kypru či nějaké další eurodobrodružství. Já už o podobném kroku přemýšlím delší dobu a postupně sbírám informace. Nevadí mi platit rozumná procenta ze zisku, nevadí mi přispívat na chudé, nevadí mi platit nemocenskou. Ale vadí mi, když se při přerozdělování těchto peněz 80 % jaksi ztratí na režii a různé pochybné a velmi předražené vládní aktivity. Jsem svobodný člověk a hodlám si sám vybírat, koho budu finančně podporovat. Na rozdíl od zaměstnance mám totiž možnost kdykoliv odejít…

Napsat komentář