Kyperská euroloupež

EU posledních 14 dní hýří řečičkami o pomoci, spoluúčasti bank či o „rušení daňového ráje“ na Kypru. Všechno jsou to však účelové lži, které mají zakrýt pravou podstatu věci. EU svou nezodpovědnou politikou způsobila obrovský ekonomický problém a teď vyráží klín klínem a postupně okrádá občany. Kypr je jen další zastávkou, ale postupně se přitvrzuje.

Spoluúčast bank

Představitelé EU bez váhání sanovali řecké problémy, půjčili Itálii, Irsku či Španělsku. U Kypru se ale najednou měří jiným metrem a hned se žvaní o „spoluúčasti bank“. V první řadě byly problémy Kypru způsobeny zejména nedobrovolným odpisem řeckých dluhů, které rozhodně nezavinili jeho obyvatelé. Jakmile došlo na realizaci, najednou se ukázalo, že tzv. „spoluúčast bank“ bude mít podobu plošného zdanění vkladů občanů a firem a zestátnění penzijních fondů. EU to nazývá mimořádnou daní, není to však nic jiného než sprostá krádež peněz těch, kteří nežili na dluh. Banky přitom mohou být v klidu. Nedobytné úvěry zaplatí občané a firmy na Kypru, daňoví poplatníci celé EU se složí na záchranný balíček a banky za své nezodpovědně poskytnuté úvěry dostanou zaplaceno. Část sice bude třeba odepsat, ale to zcela jistě vyřeší přeprodej ztrátové části nějaké dceřinné firmě, která potom zbankrotuje, zatímco zisk potichu poputuje do poboček mimo EU.

Následky eurokrádeže

Následky na sebe nenechají dlouho čekat a budou pro Kypr i zbytek EU strašné. Většina zahraničních firem a nejspíš i řada domácích z Kypru odejde jinam, nejspíš daleko mimo dosah EU. Kypr právě přišel o desítky miliard EUR. Důvěra v EU i v banky se rázem ocitla na bodu mrazu. Lidé nebudou ochotni spořit na penzijním fondu či ukládat peníze do banky, aby o ně opět nepřišli. Budou držet hotovost, nakupovat v hotovosti a řada bohatších lidí vyveze úspory úplně mimo EU. To bude pro bankovní sektor velká rána, škody v důsledku „plošného zdanění“ už teď výrazně přesahují „pomoc“ z EU. Další dlouhodobé a nepřímé následky odlivu firem budou snížení výběru daní a v důsledku odlivu zaměstnavatelů i nárůst nezaměstnanosti. EU však jako vždy řeší problém rychlou záplatou a absolutně nepřemýšlí, že právě způsobuje obrovský problém do budoucna. EU dala jasně najevo, že ji názor či blaho občanů absolutně nezajímá a její jedinou snahou je chránit euro, bankovní korporace a politiky za každou cenu.

Kyperský daňový ráj

Německo se nechalo slyšet, že „daňový ráj“ na Kypru musí skončit. Za prvé Německo nemá co diktovat Kypru daňovou politiku. Navíc Kypr není ani zdaleka daňový ráj typu Sejšel či Kajmanských ostrovů, pouze nemá tak neuvěřitelně přebujelou byrokracii a nehorázně vysoké daně jako zbytek „vyspělé“ Evropy. Proto tam také investuje řada firem. Tedy investovala – po krádežích v režii EU většina zahraničních firem odejde. Kypr si dovolil lákat investory a neždímal občany až na krev, proto má být nyní potrestán.

V rámci současné kyperské kauzy je ale podstatná jedna věc – oficiální média do jednoho drží hubu a krok a nikdo otevřeně neřekne, že celý problém způsobila zcela záměrně především elita EU, ruku v ruce s bankovními domy. Jádro problému leží hluboko v nekrytém měnovém systému, kdy se neustále roztáčí kolotoč dluhů. Reálný výkon ekonomiky již ani náznakem neodpovídá oficiálnímu stavu financí a ekonomický „růst“ se dosahuje tištěním biliónů nekrytých EUR, děsivě vysokým zdaněním a masivním přerozdělováním. Celá tato nepřehledná struktura má ale jeden velmi jednoduchý účel – umožňuje přesouvat obrovské množství zdrojů a peněz tak, aby část skončila u jistých zájmových skupin. Aby se zakryly tyto věci, je třeba veřejnosti podsouvat bláboly o „zlých podnikatelích“ a „daňových rájích“, kde lidem údajně utíkají miliardy na daních. Útočí se na nejnižší lidské pudy a cíleně se štvou lidé proti sobě a vzbuzuje se zlost a závist. Pravda je ta, že přebujelý bankovní sektor na Kypru skutečně je a že lidem utíkají miliardy – obojí ale způsobili především politici ruku v ruce s bankovními korporacemi. Rozhodně ne ruští investoři, kyperské firmy nebo snad dokonce řadoví kyperští občané. Tito lidé společně se všemi dalšími občany EU ale budou celé toto eurodobrodružství financovat.

Co z průšvihu na Kypru plyne pro nás?

Nedělejme si iluze, Kypr byl pouze testovacím územím pro elity EU, co ještě u občanů projde. Vznikl extrémně nebezpečný precedens, který umožňuje kdykoliv v budoucnu se stejnou rétorikou sáhnout po plošném zdanění úspor či zestátnění spoření a penzijních fondů. Jasně z toho vyplývá, že je krajně nebezpečné držet jakékoliv úspory či podnikání v rámci dosahu EU, protože o ně můžete kdykoliv bez varování přijít. Kdo si myslí, že přeháním, ať si najde něco o měnové reformě u nás v padesátých letech. Pro mě osobně je to další výrazná motivace zmizet z EU.

Napsat komentář