Květen 2014

V květnu vše pěkně šlapalo, stihnul jsem zábavu, školu i podnikání. Finanční výsledek byl poměrně dobrý a zlikvidoval jsem několik dlouho odkládaných restů. Teď jen aby to tak frčelo pořád.

Quartz vein with lot of native gold

Práce a projekty

První týden padnul na geologickou exkurzi, potom se ale dařilo skloubit podnikání i výzkum a s obojím jsem výrazně pokročil. Rozhodl jsem se prodat web papirovemesto.cz, takže kdybyste ho někdo chtěli, neváhejte napsat. Poslední den v květnu jsem zavítal na barcamp, rozhodně to přineslo nějaké nové nápady a kontakty.

Na fotobanky jsem poslal 30 nových fotek, ve všech fotobankách mírně poporostlo portfolio a pár nových fotek se hned prodalo. Nafotil jsem také další komerčně využitelné fotky. Mnohem větší význam ale měla zakázka od Petra Jeníka pro jeho nový projekt Panoramatica.com, kam jsem dodal 30 panoramat a další chystám. Konečně jsem se také dokopal dát dohromady požadavky fotobank na video, bohužel zatím pokusy o editaci videa zkrachovaly na neúspěchu při výběru aplikace pro střih.

Práce na projektech zdárně pokročila, konečně jsem spustil dlouho připravované fórum na rockhound.cz – zatím je to jen základní a dost očesaná verze, ale už tam přibývá nějaký obsah. Další vylepšování bude až za pochodu. Zvládl jsem napsat nějaké články, ale bylo by třeba víc kvalitního obsahu, zejména pro mineralexpert.org budu něco potřebovat. K propagaci jsem využíval zejména sociální sítě, na návštěvnosti to bylo ihned poznat.

Do e-shopu jsem vytřídil hromadu materiálu. Zkoušel jsem prodej minerálů na brněnské burze, výdělek nějaký byl, ale pokud bych měl komerčně jezdit po burzách, tak by prodeje musely být násobně vyšší. Ceny příliš zvýšit nejde a cpát peníze do nákupu sortimentu rozhodně nechci. Prodej minerálů používám zejména k likvidaci přebytků z výprav na minerály. Lepší vzorky nafotím do e-shopu, s levnějšími kusy horší kvality se nebudu mazat a nechám je po 5-10 kusech na Aukru od stokoruny, nemá smysl je jednotlivě fotit a prodávat.

AdSense už se zřejmě ustaluje, výrazné jsou ale výkyvy v závislosti na publikaci nových článků a propagaci na soc. sítích. Výdělek v květnu byl 900 Kč (duben 850 Kč).

Finance

V květnu jsem se zase trochu víc opřel do práce a získal jsem pár nových zakázek, také jeden stálý zákazník se ozval s větší poptávkou. Fotobanky i přes upload nových fotek zaznamenaly dost drastický propad na $98 (duben $185), dalších 1500 Kč vynesl přímý prodej fotek. Prodej odkazů vydělal 400 Kč, PPC 900 Kč a affil 700 Kč. V e-shopu jsem prodal minerály za 170 Kč a na burze za dalších 1800 Kč, psaní vyneslo v květnu 4050 Kč. Celkově se tedy dostávám na pěkných 11,5 tisíce za květen.

Návštěvnost

Po drastickém propadu minulý měsíc se návštěvnost opět vzpamatovala a vystoupala na souhrn 44 tisíc. Velký význam měla zejména publikace nových článků a propagace na sociálních sítích, vliv je na denních statistikách jasně vidět. Obrovský skok v návštěvnosti byl zejména na mineralexpert.org, kde návštěvnost poprvé překročila 10 tisíc měsíčně, mírný růst zaznamenala většina webů.

navstevnost-kveten-2014

7 komentářů u „Květen 2014“

 1. Pekné zhrnutie Basti, ako vždy! Ohľadom toho videa. No neviem, ale mne na „strihanie“, ak sa to tak dá vôbec nazvať, videí pre fotobanky v pohode stačí starý dobrý VirtualDub. Ostatne, čo tam vlastne chceš strihať? Telenovelu? 😉 Však väčšina fotobánk aj tak požaduje, aby bol každý jednotlivý záber nahraný ako osobitné video. Takže ja, keď sa snažím niečo natočiť pre fotobanky, tak sa každé video snažím urobiť ako jeden záber. Teda vo výsledku natočím veľmi veľa krátkych videí, ktoré vlastne ani nie je potrebné rozdeľovať na kratšie videá. Potom si to pri úpravách v PC už len otvorím vo VirtualDub, odseknem zopár sekúnd zo začiatku a konca videa, ktorý je väčšinou poriadne roztrasený, tým ako som sa dotkol fotoaparátu na statíve, pri spúštaní a vypínaní nahrávania. Poprípade urobím vo VirtualDub ďalšie úpravy. To je celý môj „strih“ videa. VirtualDub mi príde super, dá sa tam to video pekne krokovať, snímok po snímku, mazať jednotlivé snímky, atď. A na to, že je to freeware program, je tam kopa všemožných funkcií. Avšak je pravda, že celé moje stock video pokusy, sú skutočne len a len pokusy. Tiež sa to iba učím. Resp. takmer sa stock videu nevenujem, pretože oveľa radšej fotím! Moje video pokusy, sú skrátka len taká zábavka. Keď sa ma zmocní nálada, nejaké videá skúšam nahrať, ale inak ma to nijak extra nebere.

  Odpovědět
  • VirtualDub jsem letmo zkusil a moc mě nenadchnul, ale máš pravdu, na stock stačí smazat zvuk a odstříhnout okraje. Akorát já bych se to už radši naučil pořádně a navíc chci dělat i timelapse, což nevím jestli VirtualDub zvládá.

  • Timelapse zvláda. Teda zvláda to v tom zmysle, že priamo pri otváraní súboru je na výber možnosť otvorenia tzv. image sequence. Tam je následne možné vybrať ľubovolné množstvo obrázkových súborov, ktoré sa do VirtualDub naimportujú ako video, za predpokladu, že názvy súborov obsahujú niečo podľa čoho je možné ich chronologicky zoradiť. Na otváranie *.jpg súborov priamo z fotáku (také tie P4210333.jpg, P4210334.jpg, atď.) to funguje bez problémov a pekne sa fotografie naimportujú ako video. Avšak ak pod vytváraním timelapse myslíš nejaké zložitejšie videá, teda klasické krátke niekoľko minútové timelapse filmíky, poskladané z viacerých záberov a pohľadov na rôzne scény, tak to bude vo VirtualDub asi ťažšie urobiť. To je fakt, ale ešte som to takto neskúšal. Predpokladám, že nemožné to nebude, avšak ľahké asi tiež nie! Aj keď ktovie, nechcem VirtualDubu krivdiť. Vravím, je to super program, na to že je to freeware, ale neskúšal som v ňom urobiť skutočné „strihané“ filmy, iba krátke stock videá, bez zvuku, tvorené len jedným záberom. Avšak z dlhodobého hľadiska by bolo asi naozaj perspektívnejšie naučiť sa ovládať nejaký uznávaný program, ktorý je všeobecne používaným štandardom na editáciu videa. Neviem si predstaviť, že by v nejakom profi video štúdiu používali VirtualDub. Hoci, ktovie… 🙂

  • Reinvestuju malou část, bohužel zatím větší investování nepřipadá v úvahu. Ale postupně se to zlepšuje a část výdělku jsem loni i letos zainvestoval do nákupu domén, hostingu a letos poprvé jsem nakoupil i obsah. Hlavně už se konečně daří z té hromady dřívější práce něco vydojit 🙂

 2. A to je tvůj jediný přijem? Nebo máš nějakou práci ještě. Děláš doktorát, nebo se pletu. Já jen, že to moc na uživení není.

  Odpovědět
  • Tak něco mám za doktorát, takže vyjdu. Na velké vyskakování to pochopitelně není, ale nějak se začít musí. Jde to ztuha, ale když si to srovnám třeba s podzimem 2011, tak je to ráj 😀

Napsat komentář