Kauza embedování videí u soudu

Se zájmem sleduji poslední kauzu odsouzení jednoho provozovatele embed video serveru. Jako fotograf a textař se s rozkrádáním autorských děl setkávám dnes a denně. Tuto kauzu berte jako úvod k dalším peprným článkům na téma rozkrádaní autorského obsahu. Jedná se o typickou ukázku toho, kdy mladý trouba pomocí embedingu zcela vědomě a úmyslně obchází autorský zákon (ovšem tentokrát neúspěšně). Výsledkem je obvykle obrovská škoda, kdy je zaplacen pouze zlomek nebo dokonce nic, přitom dotyčný pachatel z toho má jen nepatrný zisk. Bohužel třeba na webtrh.cz denně vidíme v poptávkách i nabídkách podobně pochybné projekty a ve fórech je řada lidí obhajuje. Ovšem jen do doby, než se krade jejich obsah – pak je najednou oheň na střeše…

O co šlo?

V tomto konkrétním případě dotyčný embedoval přes 2400 filmů na svém webu, což soudy shledaly jako problém. Soudní zdůvodnění je poměrně podrobné a je dobře, že konečně někdo nazval různé pochybné praktiky pravými jmény. Podrobnosti kauzy můžete najít například v článku p. Dočekala, i když k některým jeho komentářům mám silné výhrady. Je na místě upozornit, že soud v žádném případě netvrdil, že nelegální je odkazovat. Ovšem embed není jen pouhý odkaz, jak se stále snaží někteří chytráci tvrdit.

Vyčíslení škod

ČPU vyčíslila škodu ve výši 10-20 Kč za shlédnutí, což je méně než cena nejlevnějších DVD. Přesto tímto výpočtem dospěli na základě návštěvnosti k částce ve výši 122 milionů Kč. Pokud by uživatelé (díky podobným zlodějům) neměli žádnou snadnou cestu ke kradení filmů, museli by buď do kina (100+ Kč) nebo koupit DVD (25+ Kč). Řečičky, že přece taková cena za shlédnutí je nereálná, nelze brát vážně. Když ukradnu kolo, také nemohu tvrdit, že za peníze bych si ho nekoupil. Dotyčný nakonec z uvedené škody zaplatí směšná 3 % (byť jsou to 4 miliony). Trest považuji za docela drsný, na druhou stranu reálně způsobená škoda byla opravdu značná a rozhodně vyšší než výše trestu. Alespoň se stovky dalších podobných darebáků poučí, že zlodějina má (někdy) vážné následky.

Kauza je pouze špičkou ledovce

Souhlasím, že by se mělo autorské právo dost zásadně novelizovat. Souhlasím také, že dotyčný pouze zneužíval jiného zdroje a sám nebyl poskytovatelem kradených filmů. Na druhou stranu velmi oceňuji, že konečně někdo takový dostal pořádně za uši a konečně někdo nahlas řekl, že zobrazovat bez svolení cizí obsah na vlastním webu je krádež. Je jedno, zdali se bavíme o RSS, hotlinku či embedu – vše se masivně zneužívá k vědomému a systematickému obcházení autorského zákona. Bohužel, podobných případů jsou jen v ČR nejméně stovky. Vážným problémem je ovšem zejména nevhodně vyřešené vyhledávání obrázků na Google či sdílení cizího obsahu na sociálních sítích, které také účelově obchází zákon a páchá prakticky totéž, navíc to menším zlodějíčkům poskytuje inspiraci i argumenty.

Napsat komentář