Jaký byl rok 2013?

V roce 2013 se mi podařilo pokročit v mnoha oblastech a ledacos jsem vyzkoušel, v tomto roce bude na programu zvýšení efektivity a seškrtání zbytečností.

ilustrační ohňostroj

Focení

Kvantita focení byla značně náporová, někdy jsem fotil hodně, někdy skoro vůbec. Vázlo zejména zpracování, protože od září používám Ubuntu, což se bohužel tak docela neslučuje s prací v Photoshopu. A ne, Gimp opravdu není náhrada, ovládání je i ve verzi 2.8 naprosto strašné a neefektivní. Díky tomu značně vázlo také přidávání na fotobanky. Na druhou stranu jsem se naučil fotit 360o panoramata a značně jsem se zlepšil v HDR, takže řada fotek z roku 2013 technicky výrazně pokročila. Další pokroky nastaly v timelapse a natáčení videa, ale ještě mám mezery ve zpracování videa do vhodné podoby ke komerčnímu využití na fotobankách.

Online podnikání

V online podnikání jsem se naučil opravdu hodně. Začal jsem aktivněji využívat affiliate a PPC a už to nese první ovoce, byť zatím drobné. Upravil jsem řadu věcí na svých webech a postupně se je snažím rozvíjet. Začal jsem vést pravidelný blog, který byl původně na burival.com, ale později jsem ho přestěhoval na samostatnou doménu. Pořídil jsem několik nových domén a na většině již je obsah. Zásadní aktivitou bylo zejména přebudování rockhound.cz, které bude dokončeno v lednu 2014. Postavil jsem také první microsite, když to bude dobře fungovat, udělám jich víc a vzájemně je propojím. Napsal jsem obrovské množství textu, na zakázkách zřejmě přes 200 NS a na svých projektech minimálně dalších 100 NS.

Škola a výzkum

Podařilo se mi docela slušně pokročit v mineralogii a zdárně jsem zvládl 2 semestry doktorského studia. Jsem spoluautorem 3 recenzovaných článků a na několika dalších se pracuje, zúčastnil jsem se několika konferencí a na dvou jsem přednášel. Podařilo se také značně rozšířit kontakty, což je možná to nejcennější do budoucna.

Finance

Ve srovnání s rokem 2012 byla situace výrazně lepší, zejména díky pravidelné výplatě doktorandského stipendia a odměnám za publikace. Na druhou stranu to stipendium není zadarmo a na školní aktivity padlo moře času. Něco jsem vydělal také díky několika brigádám, které však již omezuji na minimum. Čistě z podnikání jsem vydělal necelých 33 tisíc na přímých fakturách (2/3 za psaní a 1/3 za fotky), $2005 z fotobank a zhruba po tisícovce z PPC a z affiliate. Růst zisku z podnikání proti roku 2012 je o cca 10 %, což není při těchto cifrách žádné terno. Výhodou ovšem je výrazné omezení otrockých prací, efektivita se minimálně zdvojnásobila.

Kam směřovat?

Popravdě nevím, jestli nakonec budu podnikatel nebo vědec, popřípadě možná obojí. Právě proto zůstávám u svých dřívějších cílů – tedy vydělávat s minimem práce 700 Kč denně ($1000 měsíčně). To je částka, za kterou mohu bez problémů fungovat. Moje relativně pasivní příjmy z prodeje fotek, PPC, affiliate a prodeje další reklamy na webech dosahují přibližně čtvrtiny této částky. Cílem tedy bude zejména rozvíjet stávající projekty a silně zapracovat na monetizaci. Návštěvnost je vcelku dobrá, ale výdělek je oproti kolegům v oboru zcela směšný. Velkou výzvou bude začít s delegací práce. Pokud chci zvládat výzkum i podnikání, nemůžu dělat všechno sám. Naopak práci na zakázkách chci omezit na nezbytné minimum.

Cíle

– na konci roku vydělávat $1000 měsíčně
– zvýšit výdělek z PPC a affiliate
– delegovat část práce
– dosáhnout portfolia na fotobankách 1000 fotek
– nahrát na fotobanky alespoň 10 videí
– zdvojnásobit roční výdělek z fotobank
– ujet 1000 km na kole
– složit zkoušky na 4. kyu v aikidu
– udělat si delší výlet do ciziny
– roztřídit a zaevidovat sbírku minerálů

8 komentářů u „Jaký byl rok 2013?“

 1. Zajímavé sesumírování roku a hlavně cíle pro tento rok. Docela mě zaujala ta zkouška z bojového sportu.

  P.s. píšeš, že omezuješ brigády, mám tedy počítat s texty?

  Odpovědět
  • Jsi v top prioritách, jsem ultra hříšník:( Aikido dělám už docela dlouho, ale taky už skoro 3 roky odkládám zkoušky…

 2. Ty příjmy z fotobanky jsou zajímavé. Můžeš poslat své portfolio třeba do mailu, ať se podívám, co fotíš?
  Ať se ti tvé cíle splní.

  Odpovědět
 3. Cíle ohledně výdělku nejsou sice malé, ale zrovna ta oblast PPC není nereálná. I v českých podmínkách to jde (kdysi jsem měl rekord asi 120k za měsíc Sklik+Adsense na jednom webu).

  Odpovědět
  • Hodně můžou udělat fotobanky, delší dobu jsem nic nepřidal a to má na zisky devastující vliv. Pokud se mi letos podaří přidat cca 500 fotek tak by se výdělek mohl snadno zvojnásobit na cca $400 měsíčně. PPC a affiliate vydělávají stokoruny měsíčně, při návštěvnosti webů okolo 50 tisíc lidí měsíčně je taky slušný prostor pro zvýšení.

 4. Držím ti palce v tvojich plánoch do tohto roku a hlavne píš sem čo najviac všelijakých reportov. Je to veľmi zaujímavé čítanie! 😉

  Odpovědět

Napsat komentář