Jak ušetřit tisíce ročně – Skrblíkův seriál 4

Možná to zní jako nadsázka. Ale ve skutečnosti všichni ročně rozfofrujeme solidní balík za naprosté blbosti. Stačí nebýt líný a s trochou snahy ročně ušetříte několik tisíc. Banky, dodavatelé energií, mobilní operátoři a poskytovatelé internetu z nás na různých drobných poplatcích vytahají neskutečné peníze.

kreditky

Možná si říkáte, jak tohle souvisí s podnikáním? Do začátku podnikání se často počítá každá koruna. A pokud plýtváte teď, budete plýtvat ještě mnohonásobně víc, až budete řešit větší projekty o více lidech.

Mobilní tarify a internet

Telefonní operátoři a poskytovatelé internetu jsou málem námět na knihu. Vyplatí se důsledně sledovat změny tarifů a maximálně tyto vydřiduchy přitlačit ke zdi, pokud se vám snaží vnutit změnu či zdražení. Velký pozor zejména na různé skryté háčky. Pokud vám doběhne smlouva na tarif, neváhejte podat výpověď a obhlédněte nabídky. Stávající operátor je vždy ochota sama, když leží na stole výpověď a zbývají 3 dny. Cenu lze srazit i na méně než polovinu běžné nabídky. Díky změně operátora a tarifu jsem ušetřil cca 1800 Kč ročně. UPC jsem pohrozil odchodem ke konkurenci a najednou se zázračně našla sleva 130 Kč měsíčně pro stálého zákazníka, dalších 1560 Kč ročně.

Účty, kreditky, úvěry

O dluzích a půjčování už byla řeč, o kreditkách a (ne)výhodách také. Obrovským žroutem financí jsou banky, které si účtují nehorázné poplatky za prakticky cokoliv. Pokud nemáte účet bez poplatků, ihned si vyjednejte zrušení poplatků nebo přejděte jinam. Názorně, zrušení firemního účtu u Reiffeisen Bank a přechod k FIO mi na poplatcích ročně ušetřilo asi 3500 Kč, vyjednání snížených poplatků u České Spořitelny přineslo úsporu dalších 700 Kč ročně. U účtů, úvěrů a kreditek si zrušte papírové výpisy. Většina z nás jich dostává několik měsíčně, já zrušil tři a úspora za rok je dalších 1080 Kč.

Další prostor je při revizi poplatků a úroků u úvěrů a kreditek. Často jde sehnat jiný levnější produkt, kreditku s výraznou výhodou nebo bez poplatků. O převod úvěru ke konkurenci se banky rády poperou a často jsou ochotné nabídnout lepší úrok, což už při úvěru za desítky tisíc hravě uspoří tisíce z konečné sumy. O hypotéce ani nemluvě. Mnohdy se vyplatí také zrušit různá pochybná pojištění úvěrů, pokud neplní svou funkci.

Úspora energií

Plýtvání energiemi je běžným hříchem. Nikdo se mu úplně nevyhneme a nemá smysl se doma klepat zimou nebo fungovat v polotmě. Na druhou stranu se vyplatí popřemýšlet o úsporných spotřebičích a používat úsporné žárovky místo halogenu. Hodně peněz jsme ušetřili instalací plastových oken místo starých dřevěných, účet za plyn šel asi o 30 % dolů. Roční úspora několik tisíc. V případě staršího domu či bytu lze vždy uvažovat o různých vylepšeních.

Další téma jsou samozřejmě dodavatelé energií, kteří jsou mistři na neprůhledná účtování a jednostranné změny smluv. Nemá smysl měnit dodavatele energií na nějakého pochybného, pokud úspora dosahuje pár stovek ročně. Často lze ale i stávajícího dodavatele postrašit odchodem a vyjednat si výhodnější tarif.

Zbytečné online služby

Dalším tématem – speciálně pro online podnikatele – jsou různé služby a nástroje. Samozřejmě nemá smysl kvůli úspoře pár korun přecházet od dobré služby k jiné, neřkuli horší či nespolehlivější.

Typické náklady představují hosting a domény. Vyplatí se mít domény tam, kde jsou trvale nízké poplatky za obnovu. Ne zaregistrovat doménu za dvacku a pak přeplácet 50 Kč ročně za prodloužení. Hodně se vyplatí popřemýšlet o webhostingu, i s ohledem na spolehlivost a výkon. Méně náročné weby se vyplatí sdružit na multihosting, pak jde měsíční cena za web i na pouhých 10 Kč.

Další věc jsou online služby. Různé skvělé appky, analytické nástroje, úložiště, autorespondery atd. Konkurence je dnes už vcelku slušná a je i plno skvělých služeb zadarmo. Neplaťte za blbosti a neplaťte za věci, které můžete mít zadarmo. Ono je to tu dvacka, tam stovka, a ročně i při skromných výdajích hravě zaplatíte několik tisíc zbytečně. Za mě, přechod z e-junkie na gumroad uspoří $5 měsíčně (cca 1400 Kč ročně).

Kolik jsem tedy ušetřil?

Přestože nijak zvlášť neplýtvám a neutrácím, dokázal jsem jen postupnými změnami tarifů u služeb a omezováním poplatků za nesmysly ušetřit neskutečných 15.100 Kč za rok! To jsou peníze, o které hravě přijdete během roku na desetikorunových poplatcích a předražených službách. Samostatnou kapitolou jsou pak energie a vaření doma, které ale závisí na spoustě dalších faktorů.

Úspora samozřejmě nebyla okamžitá, musí vám doběhnout smlouvy na dobu určitou, jinde je zase třeba provést větší změny či vyřídit hodně papírování. Ale vyplatí se investovat trochu úsilí navíc.

4 komentáře u „Jak ušetřit tisíce ročně – Skrblíkův seriál 4“

 1. Já si tohle začal uvědomovat taky víc a víc a když teď počítám, jak nesmyslně jsem utrácel loni a kolik peněz mi uteklo, už se nedivím proč tolik dlužím 🙂
  Nejčastější chyby jsou u mě u telefonních operátorů, tam mám 2 služby navíc, které se „snažím“ už 2 roky zrušit, jenže nikdy když jsem poblíž jejich pobočky nemám čas nebo potřebné formuláře, takže to pořád odkládám, ale výdaje za tu už jsou v tisících. Podobně jsem měl loni pronajatou kancelář, kterou jsem téměř nevyužíval a stála mě asi 25 000 Kč ročně, což mi teď zpětně přijde jako nemalá částka. Ale ono se to dá naskládat i mnohem menšími položkami, které taky postupně naskáčou. Já se ted chystám to všechno maximálně osekat a taky jsem se učím nevybírat peníze v hotovosti – to mě pak láká k nakupování a zbytečnému utrácení.

  Odpovědět
  • Jojo, taky jsem nabral ledacos dokuď bylo peněz relativně dost. A když pak člověk začne sčítat ty stovkové položky měsíčně a ponásobí 12 měsíci, tak by omdlel. A to v článku neřeším když člověk platí provoz auta, pojistky, hypotéku, rodinný rozpočet nebo větší firmu – tam pak zahučí do kanálu několik tisíc měsíčně jako nic.

 2. Zaujímavý seriál. Tiež sa snažím moje výdavky trochu konsolidovať, takže sa zbavujem svojich domén a zbytočných služieb, ktoré mi vlastne ani vôbec netreba. Je síce hodne ťažké rozlúčiť sa s tou-ktorou doménou, keďže stále mám nutkanie snažiť sa ponechať si ich čo najviac, že ich je škoda a tak, ale v konečnom dôsledku, postupne ako sa toho zbavujem, je to ako keby človeku spadla guľa z nohy. Doslova! Len minulý rok som sa zbavil x domén za, ktoré som dokopy platil obnovovacie poplatky niekoľko tisíc EUR ročne! Keďže som ich mal napríklad aj v krajinách ako Japonsko, kde ročný obnovovací poplatok .jp domény bol 118,- EUR a v iných podobných krajinách, takže sa to veľmi rýchlo nazbieralo.

  Inak, v závislosti od počtu webov, ktoré človek má sa tiež dá dobre ušetriť na VPSku, kde sa všetko pohostí pokope len za jednu platbu, keďže potom už nie je potrebné platiť za jednotlivé hostingové programy, multihostingy, ani nič ďalšie. Stačí jedna mesačná platba za VPS na ktorom si človek už robí čo chce, keďže je tam bez ďalších poplatkov možné hostiť domén koľko treba, v závislosti od typu VPS samozrejme. Takže potom vlastne stačí platiť už len ročné obnovovacie poplatky domén, inak nič viac.

  Takto som ušetril takmer tisíc EUR ročne, keď som sa zbavil jednotlivých platieb za prevádzku mojich domén bežiacich na všemožných hostingových programoch platených pre každú osobitne, tiež za platby na redirectových programoch, kde bolo potrebné zaplatiť ešte aj za každý jeden redirect domény niekam inam, multihostingoch s platbou za počet doménových aliasov a podobne. No hrôza, faktúr na mraky a totálny guláš, kde čo zase treba zaplatiť.

  Teraz platím len za jedno VPS a obnovovacie poplatky domén, všetko ostatné je v cene toho VPS, tj. môžem tam mať „zadarmo“ ľubovolný počet jednotlivých hostingových programov, aliasov, redirectov, atď. – Stropom je len kapacita a parametre VPS, inak nič. Takže si to pochvaľujem! 😉

  Odpovědět
  • Díky za námět, já naštěstí mám jen několik desítek domén a asi 20 webů, takže si s multihostingem v pohodě vystačím. Ale taky přemýšlím o prodeji či zrušení několika webů, na které trvale nemám čas.

Napsat komentář