Jak se vydařil rok 2018?

Jako obvykle byl ten rok nějak zatraceně rychle pryč 🙂 Stihl jsem spoustu věcí, naopak další spoustu jsem nestihl. Ale celkově je vše na dobré cestě, finančně se dařilo, zdraví slouží, projekty pomalu rostou. Nemůžu si stěžovat 🙂

Pro pilné čtenáře jsou k dispozici starší reporty za rok 2015, rok 2016 a rok 2017.

Co se povedlo

Citelný pokrok nastal v Pythonu a různých verzích SQL. Dost jsem se také věnoval PHP frameworku Laravel.

Outsourcing textů běžel bez problémů, hromadí se mi články k publikaci, takže 2019 můžu hrnout.

Vyzkoušel jsem několik druhů plánování práce, ale pořád to není ono. Oproti roku 2017 v tom ale nemám už takový bordel a daří se mi osekávat blbosti.

Ježdění na kole se chvílemi dařilo, ale celkově bylo bohužel neslučitelné s pracovním cestováním. Ale kolo konečně zcela doladěné, výbava doplněná, je to na dobré cestě.

V létě jsem poběhal měsíc po Alpách. Na jednu stranu poněkud víc paďoursky, ale zase se podařilo navštívit spoustu zajímavých míst.

Plno lidí řeší čtení knih – s tím problém opravdu nemám, běžně slupnu 2-3 kousky měsíčně, někdy i víc. Obvykle nějakou beletrii a průběžně mám rozečteno pár odborných věci.

Za velký krok k nezávislosti považuju pořízení vlastního pozemku. Dalo to hodně hledání, shánění a následně i papírování, ale výsledek stál za to.

Co se úplně nepovedlo

Dělám pořád moc věcí naráz a jsem neefektivní.

Monetizace stále vázne, ale té jsem se letos ani příliš nevěnoval. Úsilí šlo především k rozvoji projektů.

Vlastní produkty jsou pořád ve fázi přípravy, strašně se to táhne. Nicméně nějaký pokrok se podařil, tak snad se v dohledné době alespoň dostanu k testovací fázi.

Zase se mi nepovedlo dokopat se k pravidelnému cvičení ani k pravidelnému ježdění na kole.

Blogy šly letos bohužel hodně stranou. Témata jsou, ale čas na zpracování se nějak nenašel.

Focení

Velký pokrok nastal ve fototechnice. Tělo i objektiv začaly značně zlobit a před létem vyhlídnutý Olympus výrazně zlevnil a ještě nabídli nemalý cashback. Neskutečný skok vpřed v kvalitě fotek i v možnostech fototechniky.

V Alpách jsem toho nafotil poměrně dost, ale většinou nebylo právě ideální počasí. Přesto pár opravdu vydařených kousků vzniklo. Jinak jsem ale pohříchu neměl moc času fotit venku.

Focení minerálů jsem se věnoval dost, ale pořád méně, než bych rád. Stále se mi nedaří vychytat nastavení domácího studia, abych si ušetřil pracné editace. I tak ale vzniklo pár perfektních fotek a podařilo se zaskórovat i mezinárodní publikaci.

Fotobanky běžely poměrně pasivně, ale samozřejmě jsem několik desítek fotek přidal. Ke konci roku jsem hodně pohnul s editací a mám aktuálně cca 150 upravených fotek, které musím popsat a postupně nahrnout do nabídky.

Hlavní projekt – MineralExpert.org

Spolupráce s copywriterem funguje naprosto bezchybně a postupně se mi hromadí materiál k publikaci, aktuálně mám texty k několika desítkám článků, takže bych nové cca rok ani nepotřeboval.

Za hromadění obsahu může mimo jiné i spousta problémů s ostrým nasazením nové verze webu. Nakonec se po mnoha peripetiích povedlo kolegovi v létě nasadit web na nový server, kde jsem postupně přebral opravy a zhruba na konci září už to alespoň z větší části šlapalo.

Publikace obsahu pochopitelně těžce uvízla, protože na staré verzi to už kvůli problémům nešlo a nová nebyla téměř 9 měsíců k dispozici. Přesto se už na nové verzi povedlo něco publikovat a znovu rozjet sociální propagaci.

Roční návštěvnost oproti předchozímu roku pochopitelně asi o 40 % klesla, ale po nasazení nové verze se vše docela chytlo a už to roste správným směrem.

Plánovaná SAAS aplikace byla po dohodě odložena k ledu, v tuto chvíli nemáme kapacity ani technické schopnosti to dotáhnout.

Ostatní projekty

PhotographingMinerals.com běžel v pasivním režimu. Zvládl jsem drobnou sociální propagaci, tak i přes nulový update zvládl vygenerovat pár objednávek.

ZahradniKralovstvi.cz opět fungovalo (téměř) na autopilota. Přestože web pohříchu zanedbávám, nějak záhadně pořád roste návštěvnost. Zvládl jsem silně pokročit se stěhováním na WP, zbytek této činnosti hodlám delegovat a rád bych měl novou verzi plně v provozu do půlky roku.

Blogy stockphotography.cz a dadajax.net fungovaly zcela na autopilota, zatím je pouze udržuju po technické stránce.

Na burivalphotography.com nebylo moc času, ale aspoň něco jsem přidal. Aktuálně mám skladem několik set nově zpracovaných fotek, teď to tam postupně nahrnout.

Věda a výzkum

Pozvolna pokračuji i s doktorským studiem. Práce na publikacích letos dosti drhla, ale nějaké pokroky jsou. V příštím roce bych rád dokončil dizertaci a vše obhájil.

Vědecká kariéra mě asi nečeká, přesto si průběžně držím podíl ve vědeckých publikacích a něco dělám. Asi je to zbytečné, ale beru to jako drobný příspěvek k pokroku lidstva 😀

Finance

I v tomto roce jsem pokračoval jako spokojený zaměstnanec. Finančně se dařilo dobře, výdělek z podnikání byl ovšem spíš takový příjemný pasivní bonus.

Výnos z podnikání jsem reinvestoval do fototechniky, rozvoje webů a dokoupení potřebného SW. Něco málo jsem investoval do P2P Mintos, což je proti kryptoměnám trošku konzervativnější. Kryptoměny stále mám, uvidíme, kam se to vyvine.

Kam dál?

Nadále hodlám pokračovat v zaměstnání, v podnikání bude hlavním tahounem mineralexpert.org. Uvidíme, jak se podaří udržet zahradnikralovstvi.cz a rozjet prodej fyzických produktů.

Fotobanky tak nějak udržuju, ale jelikož se celý tento trh pomalu a jistě potápí, nemá smysl investovat přehnané úsilí. Naopak, více se chci věnovat vlastní propagaci a fotoblogu. Rád bych konečně doladil fotostudio pro minerály a chci se víc věnovat HDR, videu a timelapse.

V příštím roce bych rád odevzdal a obhájil dizertaci. Netroufám si odhadovat, kolik času zbyde na vědecké publikace, ale rozhodně bych je rád také dotáhnul.

Také chci zapracovat na fyzičce, v silovém i vytrvalostním tréninku. Dlouhodobé vysedávání u PC má bohužel své následky a je třeba to srovnat.

Cíle na rok 2018

 • Publikovat na mineralexpert.org článek týdně (NE)
 • Spustit novou verzi mineralexpert.org (ANO)
 • Publikovat nový mineralogický e-book (NE)
 • Začít s prodejem alespoň 3 fyzických produktů (V PROCESU)
 • Přestěhovat zahradnikralovstvi.cz na WordPress (V PROCESU)
 • Odevzdat dva impaktové články (HAHAHA)
 • Zavést si pravidelné cvičení (NE, ale pokrok)
 • Ujet 1500 km na kole (HAHAHA)

Cíle na rok 2019

 • Publikovat na mineralexpert.org článek týdně
 • Publikovat nový mineralogický e-book
 • Začít s prodejem alespoň 3 fyzických produktů
 • Přestěhovat zahradnikralovstvi.cz na WordPress
 • Dokončit a obhájit dizertaci
 • Zavést si pravidelné cvičení
 • Ujet 1500 km na kole

Další výroční reporty

Miloš Lácha – SEO
Jirka Rostecký – video rozhovory
František Szabó – affiliate marketing
Mário Roženský – SAAS aplikace a affiliate
Michal Hardyn – start-upy a online byznys
Karel Dytrych – podnikatel
Pavel Drábek – PPC specialista
Michal Majgot – affiliate, blogování
David Nogol – fotograf
Josef Kroupa – především affil, ale také offline podnikání
Milan Pichlík – affil a krypto
Ladislav Výsmek – datový analytik
Tomáš Zdražil – diginomád, krypto
Bronislav Markowicz – online marketing a SEO
Crazy Cat – scrapbooking, blog
Ondřej Martínek – online podnikatel
Honza Šimečík – online podnikatel
Radek Strouhal – online podnikatel (už zase)
Martin Prodaj – online podnikatel
Jakub Drahokoupil – datový analytik
Peter Chodelka – podnikatel
Miška Struhárová – copywriting/podnikatelka
Martin Rosulek – digitální nomád

PS: Další výroční reporty postupně přidám, případně se připište do komentů 🙂

4 komentáře u „Jak se vydařil rok 2018?“

 1. Gratuluju k dost úspěšnému roku, a hlavně k tomu pořízení pozemku. K tomu bych se časem rád taky dostal…jen s mými současnými příjmy je to zatím dost nereálné 🙂 Držím palce, aby se ti dařilo tenhle rok splnit co nejvíce cílů 🙂

  Odpovědět
  • Paradoxně to není až tolik o penězích, na pozemek bys dosáhl snadno, pokud to nebude Praha. Problém je sehnat dobrý pozemek, to už je na dlouhé lokte.

Napsat komentář