Jak se vydařil rok 2017?

Rok 2017 byl v mnoha ohledech pořádná jízda a divočina. Stihl jsem se oženit, udělat teoretickou část státnic, publikovat vědecký článek, přestěhovali jsme se a skoro 2 měsíce byla dovolená. Většinu cílů se povedlo nesplnit, ale celkově to byl super rok 🙂

Pro pilné čtenáře jsou k dispozici starší reporty za rok 2015 a za rok 2016.

Co se povedlo

Rozpracoval jsem strategii jakési hybridní PBN a publikoval jsem první obsah. Trochu jsem zapracoval na linkbuidlingu a po většinu roku běžela sociální propagace.

Citelný pokrok nastal v Pythonu a různých verzích SQL.

Outsourcing textů běžel krásně, práce navíc při hledání kvalitního člověka se velmi vyplatila.

Pokročil jsem trochu s efektivitou i plánováním práce, ale pořád to není tam, kde bych rád.

Ježdění na kole kvůli lenosti a dlouhodobé práci v zahraničí šlo stranou, ale zase o to víc jsem si užil chození po horách. Ledovců a spaní venku jsem si letos užil opravdu hodně.

Hodně jsem si přebral osobní i podnikatelské věci, ujasnil si směrování a dlouhodobější strategii. Obrovské množství času spotřebovalo ověřování informací, přípravy a plánování. Teď to ještě prakticky využít.

Co se moc nepovedlo

Pořád dělám moc věcí najednou, tříštím pozornost a neumím to efektivně plánovat a řídit. Také proto jsem některé projekty zlikvidoval a některé prodal. Cena samozřejmě neodpovídala investované práci, ale beru to jako zkušenost a nějaké drobné do rozvoje hlavních projektů.

Monetizace je klasický kámen úrazu. Špičkový obsah umím, ale nalákat traffic a monetizovat ho (jakkoliv) je pořád potíž. Je třeba víc makat na propagaci, být víc vidět.

Dost mě mrzí, že jsem si nenašel čas na PHP framework Laravel, s tím chci pohnout. To mě dost zásadně brzdilo v modernizaci hlavního projektu a z toho pak vyplynulo plno následných potíží.

Nepovedlo se mi dokopat se k pravidelnému cvičení, ani k pravidelnému ježdění na kole.

Dost vážně drhla práce na webech, nezvládám prostě udržovat větší množství projektů na rozumné úrovni. Na další rok je potřeba předem nachystat publikační plán, aktivně sledovat zajímavá témata a zavčasu na tom pracovat.

Focení

Letošní dlouhé dovolené a cesty byly zdrojem spousty super fotek. Trochu víc jsem se věnoval úpravám fotek, i když fotobankám až od podzimu 2017. Hodně jsem pokročil s focením i zpracováním složitých kompozitních fotek a s tvorbou časosběrů (timelapse).

Z hlediska fotobank byl rok 2017 v podstatě pasivní, většina portfolií se rozrostla o cca 40-50 fotek. Příjmy opět citelně poklesly, ale jako pasivní příjem to pořád není špatné. Nově jsem se začal trochu věnovat videu, prvních několik výtvorů mám i na fotobankách.

Hlavní projekt – MineralExpert.org

Příjemná část byla bezproblémová spolupráce s copywriterem, který nadále funguje naprosto bezchybně a produkuje vysoce kvalitní obsah. Za částečný úspěch považuju i zprovoznění testovací nové verze, byť jsem doufal, že v této fázi budeme mnohem dřív.

Pokroky byly i s vyvíjenou SAAS aplikací, kde ovšem velmi nemile překvapila konkurence a práce zdaleka nepokročila tak, jak bychom s kolegou rádi.

Publikace obsahu letos hodně vázla, protože jednoduše byly jiné priority. Nepříjemný trend nabralo další ořezávání dosahu na Facebooku, i když se mi daří postupně získávat fanoušky a objevil jsem další triky na propagaci. Propagace i linkbuidling se zlepšují, ale pořád je na čem pracovat. Oproti loňskému roku celková návštěvnost poklesla (méně článků), organická návštěvnost pouze mírně vzrostla.

Ostatní projekty

PhotographingMinerals.com běžel v pasivním režimu, propagace byla minimální. Přesto nějaké drobné příjmy vygeneroval.

Pixmound.com jsem nějak přestal zvládat, takže ke konci roku 2017 končí a přesměrovávám na můj fotoblog.

ZahradniKralovstvi.cz opět fungovalo na autopilota. Publikovali jsme několik článků a PR článků, výdělek v podstatě pokryl náklady. Dost jsem pokročil se stěhováním webu na WordPress, ale bude potřeba s tím vážně pohnout.

Blogy stockphotography.cz a dadajax.net také fungovaly na autopilota, zatím ještě nejsem úplně rozhodnutý, co s nimi. Naopak burivalphotography.com hodlám oživit a pořádně se mu věnovat.

Menší obsahové weby krasymongolska.cz, chemickepokusy.cz a pokusný affil web bozihry.cz jsem pustil do světa. Několik dalších rozpracovaných miniwebů také ruším.

Věda a výzkum

Doktorské studium zdárně pokračuje, zvládl jsem jednu mezinárodní konferenci a konečně jsem dopsal impaktový článek (= pro významný mezinárodní časopis). Původně bylo v plánu napsat články dva, druhý je zatím v procesu a na třetí je připravená většina dat.

Úspěšně jsem složil státní zkoušku, tedy teoretickou část. Zbývá dopsat články, zkompletovat dizertaci a pak to vše obhájit.

Finance

Po dlouhé době jsem strávil celý rok jako zaměstnanec, podnikání šlo stranou. Finančně se mi dařilo dobře, zvládl jsem zlikvidovat dluhy a zbylo ještě na svatbu i dovolené. Zisk z podnikání oproti roku 2016 poklesl, stejně jako výnosy z fotobank, ale celkově to byl velmi příjemný bonus.

Peníze z podnikání jsem z velké části reinvestoval do dalších aktivit, zejména do outsourcingu textů. Něco málo jsem investoval do kryptoměn, ke konci roku bylo čisté zhodnocení okolo 80 %.

Kam dál?

Nadále hodlám pokračovat v zaměstnání a podnikání chci postupně restrukturalizovat, část změn jsem provedl už letos. Do budoucna budou hlavními tahouny online portfolia mineralexpert.org a zahradnikralovstvi.cz, stále mám choutky na práci s digitálními i fyzickými produkty.

Také chci pokračovat v rozvoji fotografických dovedností a víc fotit a hlavně publikovat. I proto je v plánu výrazně pokročit s burivalphotography.com.

V rámci doktorského studia chci dopsat dva rozpracované impaktové články a odevzdat k recenzi. Ideálně pokud by prošly i recenzním řízením a byly přijaty k tisku.

Chci zapracovat na pravidelném cvičení, jezdit na kole a jíst méně cukrů a blivajzů.

Cíle na rok 2017

 • Publikovat na mineralexpert.org na článek týdně (NE)
 • Spustit novou verzi mineralexpert.org (NE, jen test)
 • Spustit SAAS aplikaci do provozu (NE)
 • Zvednout pasivní zisk z online portfolia na 10 tisíc měsíčně (HAHAHA)
 • Složit státní zkoušku (ANO)
 • Napsat dva impaktové vědecké články (NE, napsaný jeden, další v procesu)
 • Ujet 1500 km na kole (HAHAHA)

Cíle na rok 2018

 • Publikovat na mineralexpert.org článek týdně
 • Spustit novou verzi mineralexpert.org
 • Publikovat nový mineralogický e-book
 • Začít s prodejem alespoň 3 fyzických produktů
 • Přestěhovat zahradnikralovstvi.cz na WordPress
 • Odevzdat dva impaktové články
 • Zavést si pravidelné cvičení
 • Ujet 1500 km na kole

Další výroční reporty

Martin Matějka – SEO a e-shopy
Miloš Lácha – SEO
Veronika Hurdová – známější jako blogerka krkavčí matka
Jirka Rostecký – video rozhovory
František Szabó – affiliate marketing
Mário Roženský – SAAS aplikace a affiliate
Michal Hardyn – start-upy a online byznys
David Nogol – fotograf
Tomáš Zdražil – investor, online podnikatel
Milan Pichlík – affiliate amrketing, PPC, SEO
Ladislav Výsmek – online podnikatel
Pavel Jašek – analýza digitálního marketingu
Gabka Koščová – online podnikatelka
Roland Vojkovský – online podnikatel
Pavel Ungr – SEO
Karel Dytrych – podnikatel
Leni Krsová – online marketing a analytika
Jakub Drahokoupil – online marketing
Pavel Drábek – PPC specialista
Daniel Gottwald – podnikatel
Martin Michálek – frontend
Lukáš Oslzla – krypto a grafika
Peter Chodelka – online podnikatel
Honza Šimečík – online podnikatel
Miška Struhárová – copywriting

PS: Další výroční reporty postupně přidám, případně se připište do komentů 🙂

12 komentářů u „Jak se vydařil rok 2017?“

 1. Vypadá to, že rok 2017 se ti opravdu povedl. I když ne třeba tak v podnikání, ale to přece není důležité. Hlavní je, že je pořád co zlepšovat a děláš co tě baví.

  Gratuluji k manželství a ať se daří! 🙂

  Odpovědět
 2. Gratuluju k podařenému roku Zbyňku. Vždycky žasnu kolik toho máš vždycky rozdělané 🙂 Ale svatba a skoro dva měsíce dovolené zní dobře, to vypadá na fajn rok 🙂 Držím palce ať se v tom příštím roce daří splnit co nejvíce plánů 😉

  Odpovědět
  • Díky 🙂 No právě kolik toho mám rozdělaného je ten kámen úrazu, musím se trošku krotit. Povíme si v prosinci 2018 😀

 3. Ahoj Zbyňku, díky za výroční report. Baví mě pravidelně číst, jak se nám hochům od počítačů daří růst a učit se nové věci. Je to i zajímavé v tom, jak všichni tak nějak řešíme podobné problémy a výzvy – pracovní i soukromé (svatby, ženy, děti, atd.). 🙂

  Pokud ti můžu nějakou drobností helpnout, třeba zpětným odkazem z mého blogu (mám tam obsahovou sekci) na některý z tvých projektů, dej vědět (viz. můj email v podpisu). Rád pomůžu. Tvůj report mě v pár věcech inspiroval.

  Ať máš bezva rok 2018!

  Odpovědět
  • Díky, taky sbírám z reportů ostatních spoustu inspirace 🙂 A pro inspiraci sobě i ostatním ho taky píšu.

   Ať se daří 🙂

 4. Veľmi pekný report, Zbyňku.

  „Většinu cílů se povedlo nesplnit, ale celkově to byl super rok“ – toto sa mi páči. To, či bol rok dobrý, alebo nie sa nedá hodnotiť podľa toho, koľko vecí napíšeme v zhrnutí roka pod „splněno“.

  Oženil si sa, mal finančne dobrý rok, pokročil so štúdiom a výskumom a udržil pri živote niekoľko projektov. A 2 mesiace dovolenky? Neskutočné. Ja som tento rok nepracoval spolu asi tak 20 dní, vrátane víkendov. 🙂

  Odpovědět
  • Díky, taky myslím, že to není jen o honění cílů. Ty cíle mám spíš jako určitý bič, kde bych měl pohnout.

   Kdy pracuju a nepracuju se těžko hodnotí, na vlastním podnikání dělám průběžně pořád, včetně víkendů. Samozřejmě zdaleka ne fulltime, ale sežere to spoustu času. A na dovolené fotím vyloženě fotobankové kýče, což je částečně zábava a částečně práce. Takže se to těžko rozděluje.

  • Ono to utlumení je relativní, spíš jsem se 1) potřeboval zbavit jiných věcí, abych měl víc času a klidu, 2) trochu si to odstupem promyslet a stanovit si cíle a strategii kam dál. Takže útlum byl na klientské práci, naopak strategické plánování a taková ta neviditelná práce na pozadí neuvěřitelně vzrostly. Rok 2018 zas bude víc o aplikaci do praxe.

 5. Ahoj Zbynek, pozeram, ze tiez mas za sebou zaujimavy rok 🙂
  Super, ze sa ti darilo efektivne outsourcovat, ja som tento rok bola donutena najst si pomoc a prekonat rozmyslanie „sama to urobim najlepsie“.

  Drzim palce, nech sa ti lepsie manazuju tasky a aj v dalsich cieloch 🙂

  Odpovědět
  • Díky 🙂 Smířit se s limity outsourcingu bývá těžké, samozřejmě nahradit vlastní práci není snadné, ale zase se občas podaří narazit na někoho super dobrého a to pak je radost.

Napsat komentář