Jak se vydařil rok 2015?

Rok 2015 byla jízda a přestože se nepodařilo dosáhnout plánovaných cílů, dosáhl jsem spousty jiných věcí. Podařilo se mi významně posunout a ujasnil jsem si další směřování. Příští rok bude obnášet mnoho změn, ale i dotažení řady rozdělaných věcí. Už se těším!

2015-report

Kde jsem zabodoval

Lépe zvládám organizaci práce a daří se mi držet směr, i když prokrastinace je pořád problém. Omezil jsem různé charitativní aktivity a nesmysly, snažím se zaměřit na to podstatné. Hodně jsem omezil rozčilování se s maličkostmi nebo věcmi, které nezměním.

Naučil jsem se lépe analyzovat klíčová slova, lépe psát články, pracovat s WordPressem, zamakal jsem na linkbuildingu a SEO znalostech. Konečně jsem si udělal větší pořádek v projektech a organizaci pomocí Trello. Lépe zvládám outsourcing a práci s lidmi. V průběhu roku pro mě pracovalo asi 10 lidí, 3 z nich využívám průběžně pořád.

Určitě jsem udělal velký skok v sociální propagaci, podařilo se mi získat desetitisíce návštěvníků z Redditu a také Facebook šlape pěkně. Velkým pomocníkem je služba Hootsuite, která mi ušetří neskutečné množství času a mám ji za akčních $3,63 měsíčně.

Co mi moc nešlo

Na řešení technických záležitostí, nápady a vymýšlení různých vychytávek a novinek jsem dobrý. Bohužel, zase monetizaci projektů vážně neumím. V affilu a PPC se mi stále moc nedaří, ani s prodejem PR článků a e-booku to není slavné.

Měl bych také omezit multitasking a řešení blbostí – a místo toho se naplno soustředit na dotahování důležitých věcí a včasnou likvidaci těch neperspektivních.

Focení

Fotobankám jsem se věnoval i nevěnoval. Nafotil jsem toho docela dost a něco opravdu stojí za to. Bohužel s finálním zpracováním do HDRI a publikací už to je poněkud slabší. Také jsem natočil několik desítek krátkých videí a naučil jsem se skládat full HD časosběry. I tady je zádrhel v postprocesu.

Úspěšně jsem založil fotoblog burivalphotography.com, který mě má zejména donutit průběžně a pravidelně upravovat fotky. To se sice úplně nedaří, ale částečně tuto funkci plní a sbírá první návštěvníky. Fotky ve webovém rozlišení můžete použít zadarmo, časem chci nabídnout i prodej tematických balíčků fotek v plném rozlišení.

Hlavní projekt – MineralExpert.org

Přestože mám projektů celkem dost, drtivá většina práce padla v roce 2015 na mineralexpert.org. Tento projekt spojuje můj zájem o minerály s focením a IT. Vidím v něm největší potenciál a nejvíc mě baví. Českou verzi na rockhound.cz jsem fakticky pouze udržoval, ovšem alespoň jsem na subdoméně vytvořil na hraní e-shop s minerály a už vydělal pár tisíc.

I když byly problémy se sháněním redaktorů a tvorba obsahu šla pomaleji než bych chtěl, podařilo se od konce srpna udržet solidní tempo jednoho článku týdně. Psaní odbornějších článků řeším sám a opravuje to po mně americká korektorka, část článků dodává americká copywriterka. Můj nejúspěšnější článek zaznamenal přes 13 tisíc přečtení. Získal jsem slušné zahraniční kontakty a další spolupráce je v procesu.

S vývojem samotného webu jsem příliš nepokročil, protože se funkce programátora projektu ujal Eddie Stankovič. Hmatatelné výsledky budou k vidění až/už v prvním kvartále 2016. Eddie v podstatě celý web napsal téměř znovu a vyřešil většinu chyb v původním návrhu, který byl jakýmsi postupně nabalovaným a nekonzistentním slepencem. Databáze je optimalizovaná a pořádně znormalizovaná, rozhraní bude responzivní, web dostane SSL, je opravená integrita rejstříků a slovníků a pořádný boost čeká i CMS. Přibudou nové profily uživatelů, vlastní galerie a plno dalších vychytávek.

Ostatní projekty

Photographingminerals.com jsem přehodil na wordpress a napsal jsem jeden nový článek. E-book se příliš neprodával, ale jako úplně pasivní příjem několika set korun měsíčně to není špatné. Zatím mám osnovu druhého a podstatně rozšířeného vydání i náměty na články, teď už to jenom napsat.

Zahradnikralovstvi.cz má velký potenciál a roste skoro samo, bohužel nemám v současnosti kapitál na jeho větší rozvoj. Nasadil jsem PPC a začíná něco málo vydělávat, takže na investice ještě určitě dojde. Ostatní projekty byly až na drobnou údržbu prakticky u ledu.

Na další weby už bohužel zbylo výrazně méně času. Blogy stockphotography.cz a dadajax.net jsem průběžně trochu aktualizoval a zapracoval jsem na drobných úpravách. Oba weby se bez problému zaplatily, ale roční zisk je v řádu stokorun a nezaplatí ani údržbu. Na minisite jsem pouze změnil design na responzivní, ale k obsahu už jsem se nedostal. Ke konci roku jsem koupil za pár stovek herní affilweb bozihry.cz, ale také už jsem se k němu nedostal.

Cestovatelský web v angličtině jsem začal tvořit, mám v šuplíku asi 10 slušných článků a hromadu fotek. Už asi měsíc nemám nápad na hezkou doménu a ani žádnou pěknou expirovanou jsem neodchytil. Naopak na PBN jsem se vědomě vykašlal. Po nastudování správné tvorby a nezbytných nákladů jsem došel k přesvědčení, že se mi rozhodně více vyplatí tyto prostředky investovat do guestpostů na tematických webech.

Věda a výzkum

Pravidelní čtenáři asi tuší, že kromě online podnikání dělám také doktorát z geologie. V roce 2015 jsem měl v plánu napsat impaktový článek (= do významného mezinárodního časopisu), což se úplně nepodařilo a zatím na něm pouze pracuji. Nicméně jsem spoluautorem dvou recenzovaných článků (= méně významných) a zúčastnil jsem se dvou solidních mezinárodních konferencí. Mezi zajímavou zkušenost patří také měsíční stáž na univerzitě ve Vídni, kde jsem si mimo jiné naplno užil digitální nomádství. Podařilo se také získat jeden menší univerzitní grant, který mi poněkud vylepšil rozpočet. Mám splněny všechny prezenční povinnosti a hotové téměř všechny analýzy, tak se můžu věnovat už pouze psaní článků. Stipendium mi běží ještě do října 2016, takže mým cílem v dalším roce je především zpracovat dosavadní výsledky do ucelené podoby a publikovat je. Doktorát už určitě ve standardní době 4 let nedokončím, ale vše je na dobré cestě k dokončení v roce 2017.

Finance

Z hlediska příjmů z podnikání jsem na tom byl v roce 2015 prakticky stejně jako loni. Přesto však na stejný výdělek pracuji výrazně méně. Můj růst omezilo především studium, které spotřebovalo enormní množství času. Na druhou stranu jsem však získal slušnou sumu navíc z menšího grantu a stipendia za tvůrčí činnost. Pokud bych to započetl do výdělku, pak jsem letos vyrostl o cca 20 %.

Obrovskou úlevou je doplacení úvěru a kreditní karty, což mi uspoří několik tisíc měsíčně. Na zlepšení financí se také projevila dlouhodobá práce na snižování výdajů – přechod k bance bez poplatků, zlevnění tarifů na mobil i internet a úspora na energiích.

Kam dál?

Jednou z priorit je dotáhnout rozdělaný impaktový článek k dizertaci a začít nejméně jeden další. Rád bych se také zbavil státní zkoušky.

V osobním životě bych rád poněkud zlepšil efektivitu a omezil prokrastinaci a zbytečnosti. Ve sportu bych konečně měl dát těch 1000 km za rok na kole, rád bych nějaké větší hory a blíží se také zkoušky na 3. kyu v aikidu. Určitě se chci víc hýbat a omezit sezení u PC.

V projektech se chci zaměřit především na mineralexpert.org a jeho další rozvoj. V roce 2016 budeme projekt výrazně rozšiřovat o různé funkce, v plánu jsou vlastní saas a produkty. Chci víc práce delegovat a dotáhnout plno rozdělaných věcí.

Plnění cílů na rok 2015 – aneb znovu a lépe 🙂

– pořád ještě chci vydělávat z podnikání 21.000 měsíčně (NE)
– konečně rozjet affil a vydělat alespoň 10.000 Kč (NE, drobné zlepšení)
– zdvojnásobit výdělky z PPC (NE, naopak propad)
– navýšit fotobankové portfolio na 1500 fotek (NE, dosaženo 1064)
– vybudovat kvalitní PBN alespoň o 5 webech (NE, nemá smysl)
– překonat s mineralexpert.org návštěvnost i výdělky rockhound.cz (NE, plichta)
– rozjet e-shop a prodat za alespoň 30.000 Kč (NE, vyděláno cca 3000 Kč)
– udělat malý anglický travel web, který se zaplatí (NE)
– prodat alespoň 100 kopií e-booku (NE, prodáno asi 10 kopií)
– napsat impaktovaný vědecký článek (NE, ale na dobré cestě)
– ujet 1000 km na kole (NE, ujeto 97 km)
– složit zkoušky na 3. kyu v aikidu (NE, ale na dobré cestě)
– a to nejpodstatnější, vzít přítelkyni na dovču (NE, no comment)

Cíle na rok 2016

– dovolená s přítelkyní, už si ji fakt zaslouží
– konečně pokořit $1000 měsíčně z podnikání
– rozjet affil a vydělat aspoň 10.000 Kč
– navýšit fotobankové portfolio na 1500 fotek a videí
– tržba v e-shopu nad 30.000 Kč
– prodávat vlastní fyzický produkt
– spustit vlastní online službu
– napsat impaktovaný vědecký článek
– složit státní zkoušku
– ujet 1000 km na kole

Další reporty

Jarek Mikeš – online podnikatel
Milan Pichlík – affiliate katalogy
František Szabó – online podnikatel
Jirka Rostecký – online podnikatel
Michal Hardyn – online podnikatel
Peter Chodelka – online podnikatel
Ahyde – trošku jiná podnikatelská liga
Martin Matějka – SEO konzultant
Daniel Gottwald – SEO konzultant a marketér
Miloš Lácha – SEO konzultant
Václav Kantor – B2B, HR, vyjednávání
Michal Kurečka – affil a e-shopy
David Nogol – portrétní fotograf
Petra Milulášková – e-shopy a affil
Vlastimil Ott – správa wordpress webů
Štefan Kuska – affil weby
Roland Vojkovský – online marketing
Tomáš Auer – fotograf
Viktor Hanáček – online podnikatel a fotograf
Kamil Staš – affil weby

8 komentářů u „Jak se vydařil rok 2015?“

 1. Hezký a stručný report, koukám že jsi toho stihl při studiu fakt dost 🙂 Držím palce ať se daří splnit všechny cíle pro další rok, díky všem těm letos získaným zkušenostem je dost velká šance že se podaří 🙂

  Odpovědět
 2. S podnikáním při studiu taky bojuju a je, že toho času sežere docela dost. Přeji ať se všechny studijní cíle splní a přítelkyně jede na dovolenou, to je hlavní. 🙂 Hodně úspěchů v novém roce 2016!

  Odpovědět
 3. Zbyňku tvůj blog vždy strašně rád čtu. Jsi jeden z mála, který píše dlouze o své cestě a otevřeně. Za to jsem moc rád a držím ti palce do dalších let. Určitě cítíš, že jdeš správnou cestou.

  Odpovědět
  • Díky, taky držím palce ať se ti ten affil pořádně rozjede 🙂 Uvidíme co letos bude, zatím to vypadá na pořádnou jízdu – až se toho začínám trochu bát 😀

 4. Po roce jsem si precetl svuj report z minuleho roku a musim rict ze je skvele udelat flashback a ocitnout se na par minut o rok zpet. Pohlednou z vrchu na me samotneho kde jsem se ocital a jake jsem mel plany. Jak to nakonec vse dopadlo a jake cile si davam pro rok 2015?

  Odpovědět

Napsat komentář