Jak se vydařil rok 2014?

Přestože to bylo jako na houpačce, považuju rok 2014 za úspěšný. Pokročil jsem v podnikání i vědě, vydělal jsem víc a naučil jsem se spoustu nových věcí. Poznal jsem nové kamarády a snad jsem nenasral moc těch původních. Podařilo se zapracovat na efektivitě, omezení nesmyslů i delegaci práce.

rok2014

Focení

Některé měsíce jsem jel jako drak, jindy jsem třeba 2 týdny neudělal ani fotku. Významné pokroky nastaly zejména v oblasti natáčení a úpravy videa.

Rozhodně se mi nepodařilo přidat na fotobanky tolik fotek, kolik bych rád. Budu si muset vytvořit nějakou stabilní pracovní rutinu a donutit se přidávat pravidelně. Reálně přijatý počet fotek za rok 2014 je 202, což je moje historické maximum. I přes rostoucí portfolio však jdou výdělky nekompromisně pomalu dolů. Za rok 2014 jsem vydělal $1917, za rok 2013 to bylo $2008 a za 2012 dokonce $2077.

Cíl mít 1000 fotek v portfoliu ke konci roku se splnit nepodařilo (největší portfolio má 922), hodně se na tom podepsalo zejména nesmyslné vyhazování na Shutterstocku. Z některých dávek fotek bylo zamítnuto i 80 %, ve většině případů z jednoznačně vymyšlených příčin.

Online podnikání

Hlavním krokem v roce 2014 bylo dost masivní přebudování mého největšího projektu rockhound.cz a úplné odštěpení anglické verze na samostatné doméně mineralexpert.org. Přestože rockhound.cz funguje dlouho, je s jeho provozem neustálá potíž a není už moc kam růst, další aktivity proto cílím nadále hlavně do zahraničí. Mineralexpert.org začínal na nové doméně prakticky z nuly, zejména díky sociálním sítím však jeho návštěvnost poměrně rychle dosáhla slušných čísel v řádu tisíců návštěv měsíčně.

Z dalších projektů bych vypíchnul zejména zahradnikralovstvi.cz, kde se daří pozvolna budovat obsah a také se podařilo zapracovat na monetizaci a web se začíná pomalu splácet. Dobře šlape také photographingminerals.com, které přináší menší zisk z PPC, ale konečně posloužilo i původnímu plánu s prodejem mého e-booku. Od Davida Nogola jsem za 1000 Kč odkoupil jeho původní blog dadajax.net – blog byl samozřejmě patřičně zcenzurován o osobní či jinak nevyhovující příspěvky. Změnil jsem šablonu, nasadil PPC, přidal nějaký obsah a web už zvládl splatit více než polovinu své ceny. Díky stabilní návštěvnosti ze SERP má určitě slušnou budoucnost. Nekomerční, ale důležitou aktivitou byl i tento blog, kde obsah i návštěvnost utěšeně roste.

Naopak další projekty mi tolik radosti nepřinesly. Pokus s microsite nebyl marný, ale chce to poněkud větší nápor. Blog stockphotography.cz poměrně stagnoval, ale celkem bez problémů se zaplatil. Malý niche web krasymongolska.cz jsem sice aktualizoval a doplnil o vhodný affil, nicméně výdělek nezaplatí ani doménu, konverze jsou na nule. Další projekty jsou ve stádiu rozvrtanosti či stagnace a nic zásadního se na nich neudálo.

Jednoznačným pokrokem bylo PPC. Jeden z loňských cílů byl zvýšit výdělky, které v roce 2014 vzrostly více než 10 x. Stále je prostor pro slušné zlepšení, průměrný CTR okolo 1 % je bída a je na čem makat. Naopak affiliate mi pořád nějak nejde. I přes nepravidelné snahy o umisťování odkazů byl tristní výdělek okolo tisíce Kč.

Co bych vypíchnul je opravdu zásadní růst efektivity a zvýšení pasivních příjmů. Fotobanky sice přinesly o trochu méně ($1917), ale zisk z PPC přesáhl 10.000 Kč a cca 3.000 Kč bylo z prodeje e-booku. Dále považuju za nesmírný pokrok delegaci části práce a reinvestování do projektů.

Škola a výzkum

Chytl jsem docela vítr do plachet a  doktorské studium pokračuje dobrým směrem. Skóre jsou 2 recenzované články a prezentace na mezinárodní konferenci, několik dalších článků je rozpracovaných. Plánovaná měsíční stáž v zahraničí byla z technických důvodů odsunuta na jaro 2015, ale i její získání je super. Podařilo se mi také zvládnout novou analytickou metodiku a ulovit menší interní grant na rok 2015.

Finance

Jednoznačně velký pokrok vpřed. I přes omezení otrockých prací na brigádách prakticky na minimum a dost zásadní omezení subdodávek pro jiné byl finanční výsledek lepší jak v roce 2013. K mírnému zlepšení došlo i ve škole, ale zásadnější je pokrok v podnikání, kde celkové roční příjmy těsně překročily 100 tisíc Kč. Meziroční růst tak činí 25 %.

Kam směřovat?

Dilema mezi vědou a podnikáním se v roce 2014 nevyřešilo. Ani v jedné oblasti nedošlo k nějakému zásadnímu pokroku a obojí mě baví. Takže stále zůstávám u svých dřívějších cílů – tedy vydělávat s minimem práce 700 Kč denně (cca 21.000 měsíčně). Pořád mám problém s řešením mnoha zbytečností a nízkou efektivitou. V roce 2015 se proto chci zaměřit na důsledné seškrtání různých blbostí a zbytečných charitativních akcí pro lidi, kteří si toho neváží. Dalším úkolem bude škálovat dobré výsledky a naplno využít delegace k rychlejšímu růstu.

Plnění cílů pro rok 2014

– na konci roku vydělávat $1000 měsíčně (NE, ale lepším se)
– zvýšit výdělek z PPC a affiliate (ANO, ale pouze u PPC)
– delegovat část práce (ANO)
– dosáhnout portfolia na fotobankách 1000 fotek (NE, dosaženo 922)
– nahrát na fotobanky alespoň 10 videí (NE, nahrál jsem jedno)
– zdvojnásobit roční výdělek z fotobank (NE, naopak lehký pokles)
– ujet 1000 km na kole (NE, totální fail)
– složit zkoušky na 4. kyu v aikidu (ANO)
– udělat si delší výlet do ciziny (ANO, i když jsem chtěl delší)
– roztřídit a zaevidovat sbírku minerálů (ANO, až na pár drobností)

Cíle na rok 2015

– pořád ještě chci vydělávat z podnikání 21.000 měsíčně
– konečně rozjet affil a vydělat alespoň 10.000 Kč
– zdvojnásobit výdělky z PPC
– navýšit fotobankové portfolio na 1500 fotek
– vybudovat kvalitní PBN alespoň o 5 webech
– překonat s mineralexpert.org návštěvnost i výdělky rockhound.cz
– rozjet e-shop a prodat za alespoň 30.000 Kč
– udělat malý anglický travel web, který se zaplatí
– prodat alespoň 100 kopií e-booku
– napsat impaktovaný vědecký článek
– ujet 1000 km na kole
– složit zkoušky na 3. kyu v aikidu
– a to nejpodstatnější, vzít přítelkyni na dovču 🙂

Další reporty za rok 2014

Erik Gyepes – diginomád a online podnikatel
Michal Hardyn – affilák a podnikatel
Mário Roženský – machr na affiliate
František Szabó – další machr na affil
David Nogol – portrétní fotograf a online podnikatel
John Vaňhara – čechoamerický podnikatel
Michal Kurečka – online podnikatel
Tomáš Matonoha – fotograf a online podnikatel
Kamil Staš – online podnikatel
Jarek Mikeš – online podnikatel
Viktor Hanáček – fotograf, grafik a online podnikatel
Radek Strouhal – online podnikatel

8 komentářů u „Jak se vydařil rok 2014?“

  • Díky! Taky držím palce, hlavně ať se zákazníci sypou 🙂

  • Díky, taky si rád počtu jak si vedeš 🙂 Tak ať nám to šlape!

 1. Moc pěkné shrnutí. Vidím že Ti vše postupně roste, dost mi to temppo připomíná mé. Něco mírně klesá, něco rychleji roste. Tak doufám, že v tomto roce nalezneš co nejvíce těch rychlerostoucích mineralních žil 😉

  Odpovědět
  • Ono to je většinou o včasném zásahu u perspektivních věcí a včasném ukončení těch neperspektivních, což se mi ne tak docela daří 🙂 Držím palce aˇtěším se na ten slíbený affil seriál.

 2. Tak vidím, že nejsem s diverzifikací cílů jediný, taky tam máš z každého oboru něco 🙂 Je to hezká výzva, věřím, že se ti většinu úkolů určitě během roku podaří splnit. Mám tam pár podobných cílů, minimálně ten cyklistický bych si chtěl taky splnit, loni jsem to měl se sportem dost slabé..

  Odpovědět
  • Dělat jen jednu věc mi pořád nejde, obvykle dělám tak tři a podle potřeby přepínám 😀 Ale popravdě se to snažím redukovat a propojovat, část věcí nemilosrdně deleguju. Zas nejde dělat 20 věcí…

Napsat komentář