Jak se povedl rok 2019?

Rok 2019 byl zatracený fofr, stalo se toho strašně moc a jako obvykle skoro nic nešlo podle plánu 🙂 Zejména v osobním životě to byla jízda, ale to tady rozebírat nechci. Podnikání bylo spíše u ledu, nicméně nějaké drobné posuny tu jsou. Ostatně, Řím se taky nevybudoval za den…

Pro pilné čtenáře jsou k dispozici starší reporty za rok 2015, rok 2016, rok 2017 a rok 2018.

Úvodní blábolníček

Spoustě lidí připadá psaní těchto reportů jako blbost, ale není to špatné ohlédnutí. A je dost poučné číst reporty ostatních, koukat na posuny i faily.

Letos to hodlám pojmout trochu jinak. Postupně velmi ořezávám osobní věci z čehokoliv veřejného. Důvodem je obrovský nárůst mých znalostí o kyberbezpečnosti, big data a obecně vývoj (nejen online) bezpečnosti jako takové.

Mám trochu černé svědomí ze stagnace tohoto blogu, původní ideály byly trochu jinde. Co mě trochu utěšuje, že většina kolegů (odkazovaných v loňském reportu) nezvládla napsat za rok jediný článek, já jich mám pět. Dva další mám rozepsané, témat na seznamu mám dost.

Jednou z oblastí, které se chci více věnovat, je předání znalostí o kyberbezpečnosti a ochraně soukromí. Trochu na vážkách jsem v oblasti reálné ochrany přírody – tedy ne klima-alarmizmus, zákazy dieselů a jak máme být všichni vegani, ale spíš  co řešit v reálném světě a zároveň se nestěhovat do jeskyně. Nevím, jestli to někoho zajímá, komenty dole vítány. Přečetl jsem hodně knih, recenze v procesu…

Co se povedlo

Hodně jsem pokročil s PHP frameworkem Laravel. Cíle byly trochu vyšší, na druhou stranu jsem nabouchal pár věcí, u kterých mě to samotného překvapilo, že to funguje. Dost jsem také pokročil v Pythonu, trošku se skamarádil s GITem a Laravel Forge.

Snažil jsem se omezit sociální sítě. Bude třeba ještě hodně přitvrdit, hlavně s FB, ale celkově dobré. Na FB jsem se vyházel ze spousty skupin a těžce jsem proklestil sledované osoby – což je s ohledem na fungování FB dost k ničemu. Nejradši bych FB smazal úplně, ale bohužel je zatím příliš důležitý jako zdroj návštěvnosti.

Osobní Twitter jsem smazal, protože to byl docela žrout času, takto mě to nesvádí. Nechávám jen Twitter účet pro Mineralexpert. Instagram jsem otestoval, návštěvnost z něj žádná, lajky jsou mi k ničemu, nemilordně šel k ledu. Pinterest a Reddit občasně zkouším.

Zkusil jsem chvíli odlehčenou verzi bullet journalu. Celkem to šlo, pak se to někde seklo a restart se už nepovedl. S řízením, plánováním a vykazováním to holt ještě nebude snadné, ale lepší se to.

Co se úplně nepovedlo

Začátkem roku jsem začal znova s lezením, překvapivě rychle jsem se dokázal dostat i na celkem slušné obtížnosti. Po 3 měsících následovalo vystřízlivění v podobě solidně natržených nebo možná i přervaných vazů ve 2 prstech, prostě jak blbý začátečník… a doteď to není úplně ok.

Ježdění na kole začalo poměrně slibně, nicméně kombinace pracovních a rodinných faktorů nakonec zasekla tachometr někde pod 500 km.

Prodej vlastních produktů i blogy jsem letos totálně zasklil, prostě už nebyly síly ani čas.

Focení

Foťák letos bohužel převážně odpočíval. Něco málo jsem nafotil, ale jednoduše focení nebylo letos priorita. Velké zakázky na focení samozřejmě chodí vždycky ve chvíli, kdy se to nejméně hodí – takže přišla velká poptávka na fotky minerálů. Něco jsem zvládnul, něco jsem musel přenechat kolegovi. Něco jsem také nafotil pro australský e-magazín Mineral Chronicles, americký Extra Lapis a Moravské zemské muzeum.

Fotobanky běžely poměrně pasivně, ale přidal jsem více fotek než loni, myslím okolo 100 kusů. Aktuálně mám portfolio na většině fotobank mezi 1000 až 1200 fotek, výdělek jsem zatím nespočítal přesně, ale bude to podobné jako loni.

Hlavní projekt – MineralExpert.org

Outsourcing textů běžel i nadále fajn a podařilo se mi koncem roku uhnat dalšího fotografa na spolupráci. Poněkud horší to bylo s publikováním, místo článku každý týden jsem jich publikoval jen 8! Na jednu stranu je pravda, že se velmi výrazně zvýšila laťka a také mi dost práce přidělala optimalizace pro mobily a responzivní obrázky. Ale i tak bude třeba přidat aspoň článek měsíčně a lépe dva měsíčně.

Většinu oprav jsem v roce 2019 řešil sám, největší část mířila hlavně na on-site SEO, opravy formátování a layoutu a drobné bugy. Přestože se nepovažuju v SEO za úplného amatéra, raději jsem si na pořádnou analýzu najal Linkiho. Druhým důvodem také bylo to, že se mi kvůli nevýdělečným projektům nevyplatí platit drahé SEO nástroje. Linki mi předal velmi názorný a blbovzdorný přehled v Google Docs, velkou část jsem zvládl pořešit a na SEO to mělo citelný dopad.

O redesignu webu, úskalích, následcích a postupu oprav se podrobněji rozepíšu v samostatném článku. Chci publikovat konkrétní dopady i s odstupem času, aby byl vidět konkrétní výsledek například na organické návštěvnosti, indexaci a rychlosti webu.

Roční návštěvnost oproti předchozímu roku stoupla asi o 35 %, tedy se postupně dostáváme na stejná čísla jako v roce 2017. Mírně poklesla celková organická návštěvnost, co je ovšem trochu zavádějící, protože po SEO opravách citelně narostla a druhá půlka roku byla výrazně úspěšnější než začátek. Celkem překvapivé bylo skoro zdvojnásobení návštěvnosti z Facebooku, přitom režim propagace je prakticky stejný. Od podzimu jsem oživil i Twitter účet a pár set návštěv to také přineslo.

Ostatní projekty

PhotographingMinerals.com běžel zcela v pasivním režimu. Pár objednávek za rok, ale proč ne.

ZahradniKralovstvi.cz pokročilo se stěhováním na WP, nicméně se to zarazilo u spolumajitelů projektu. V určité fázi jsem to komplet stopnul, protože není dořešeno, jak se to bude dál vyvíjet.

Blogy stockphotography.cz a dadajax.net fungovaly zcela na autopilota, zatím je pouze udržuju po technické stránce.

Na burivalphotography.com nebyl vůbec čas, přemýšlím, jak to dál pojmout.

Každopádně bude nutná další redukce, sloučení blogů – zatím nevím.

Věda a výzkum

K mému velkému štěstí mám studium na 8 let, takže dizertaci můžu odevzdat až v roce 2020. Letos jsem sice pokročil s psaním, ale sebekriticky to musím hodnotit jako dost bídné. Kvůli lehce nepochopitelným požadavkům na rozsah jsem musel do konečné verze dizertace cca 40 % rešerše kompletně vyhodit, což znamenalo přepracovat některé části a samozřejmě překopat celou literaturu. Již publikovanou část výsledků jsem přepsal do finální formy dizertace, zbylou část jsem zvládl částečně zpracovat a asi z poloviny i sepsat. Ale bude to ještě fuška.

Dost práce padlo i na charitativní práce na výzkumu, tedy pomoc kamarádům, nebohým vědcům.

Kam dál?

Dál pokračuji jako zaměstnanec, v podnikání půjde většina úsilí do mineralexpert.org. Co dál s blogy a produkty zatím úplně nevím. U produktů mám v plánu menší test přes Gumroad, podle výsledků se rozhodnu.

Rád bych se víc věnoval focení, nejen dokumentaci.

Zcela určitě musím odevzdat dizertaci, přes to nejede vlak.

Uvidím jak se sportem, určitě aikido, ale kvůli práci stíhám maximálně 1x týdně. Pak kolo/chození, možná nějaké plahočení po Alpách.

Cíle na rok 2019

  • Publikovat na mineralexpert.org článek týdně (HAHAHA, publikováno 8)
  • Publikovat nový mineralogický e-book (Tak osnovu už bych měl…)
  • Začít s prodejem alespoň 3 fyzických produktů (HAHAHA)
  • Přestěhovat zahradnikralovstvi.cz na WordPress (stopnuto)
  • Dokončit a obhájit dizertaci (ehm…)
  • Zavést si pravidelné cvičení (To slůvko „pravidelné“ je tam navíc…)
  • Ujet 1500 km na kole (asi třetina)

Cíle na rok 2020

  • Dizeratce, že ano…
  • Nějaký pohyb
  • Dál radši nic, ono to stejně vždycky dopadne jinak…

Další výroční reporty

Miloš Lácha – SEO
František Szabó – affiliate marketing
Mário Roženský – SAAS aplikace a affiliate
Karel Dytrych – podnikatel
Michal Majgot – affiliate, blogování
David Nogol – fotograf
Josef Kroupa – především affil, ale také offline podnikání
Milan Pichlík – affil a krypto
Ladislav Výsmek – datový analytik
Tomáš Zdražil – diginomád, krypto
Bronislav Markowicz – online marketing a SEO
Crazy Cat – scrapbooking, blog
Ondřej Martínek – online podnikatel
Jarda Pajskr – copywriting/SEO
Michal Blažek – online marketing
Roland Vojkovský – SEO
Tomáš Lípa – online podnikatel

PS: Další výroční reporty postupně přidám, případně se připište do komentů 🙂

Napsat komentář